About Editor Shqip

This author has not yet filled in any details.
So far Editor Shqip has created 537 blog entries.

Protesta e studentëve dhe … intelektuali në litar! /kohajone.com

2018-12-12T15:05:46+00:0012 Dhjetor, 2018 15:05|Kategoritë: Kuvendim, Opinion|

Nga Artan Fuga. E bukur se lidhur me protestat e studentëve dëgjojmë “kinezërira” nga më absurdet. Ka disa të “mëncur” – maskarenj të lindur, mashtruesa qysh në vezë, që thonë : Am ...

5 anarkitë e Shqipërisë! Kur Fan Noli i përshkruante shqiptarët, njësoj sikur ta kish bërë sot /Konica.al

2018-09-19T14:35:16+00:0019 Shtator, 2018 14:35|Kategoritë: Kuvendim, Opinion|

  Noli është nga ato figura komplekse që rrallë mund t’i kuptosh drejtë, pasi gjithmonë ka diçka të fshehur brenda çdo fjale. Në gjithë fjalimet që Noli ka mbajtur, është vler ...

Pa një model demokratik qeverisje, Shqipëria nuk mund të zhvillohet, shqiptari nuk mund të ketë dinjitet!/ Artan Fuga në Facebook

2018-08-08T10:11:33+00:008 Gusht, 2018 9:31|Kategoritë: Kuvendim, Opinion|

Artan Fuga Idetë mbesin, individët vijnë dhe ikin! Unë vazhdoj të mbështes me gëzim dhe haré, krejt i lumtur, çdo të ri ose të re, çdo të lirë ose të burgosur, çdo fajtor, ose mëk ...

Sesi teatri “alla Scala” na bën të fala /Hashtag.al

2018-07-06T14:11:40+00:006 Korrik, 2018 10:56|Kategoritë: Kuvendim, Opinion|

Mor kokërr injoranti…!” nisa të shkruaja. Por u tërhoqa. Sepse personi që më ka shkruar në inbox më është drejtuar me mirësjellje. Atje në Milano ai është student, këtu mund të ki ...

Aurel Plasari: As Enveri nuk shkatërroi dje si ç’po bën sot Edi Rama/ Lapsi.al

2018-07-03T09:54:14+00:003 Korrik, 2018 9:47|Kategoritë: Kuvendim, Opinion|

Mjafton që, si një heqje nervi, t’ia shkulësh një shoqërie kujtesën historike që ta kthesh atë në barbare. “Mjerë ai popull që e ka humbur kujtesën historike!”, psherëtihet atëher ...

Vdekjet e shkaktuara nga duhanpirja, Shqipëria përqindjen më të ulët në rajon

2018-05-25T11:14:44+00:0025 Maj, 2018 11:14|Kategoritë: Lajme, Sociale|

Shqipëria ka përqindjen më të ulët të vdekjeve nga kanceri, të cilat janë shkaktuar nga pirja e duhanit. Studimet e panumërta kanë treguar se duhani është shkaktar i shumë sëmundje ...

45 vite nga revolta e Spaçit, të burgosurit rrëfejnë tmerrin

2018-05-25T11:32:07+00:0022 Maj, 2018 11:15|Kategoritë: Për t'u treguar, Përjetime|

Përvjetori i 45-të i revoltës së të burgosurve politikë në burgun e Spaçit është ndryshe, sepse ata që vuajtën në burgjet e diktaturës dhe punuan në minierë sapo morën pensionin e ...