About Editor Shqip

This author has not yet filled in any details.
So far Editor Shqip has created 536 blog entries.

Aurel Plasari: As Enveri nuk shkatërroi dje si ç’po bën sot Edi Rama/ Lapsi.al

2018-07-03T09:54:14+02:003 Korrik, 2018 9:47|Kategoritë: Kuvendim, Opinion|

Mjafton që, si një heqje nervi, t’ia shkulësh një shoqërie kujtesën historike që ta kthesh atë në barbare. “Mjerë ai popull që e ka humbur kujtesën historike!”, psherëtihet atëher ...

Vdekjet e shkaktuara nga duhanpirja, Shqipëria përqindjen më të ulët në rajon

2018-05-25T11:14:44+02:0025 Maj, 2018 11:14|Kategoritë: Lajme, Sociale|

Shqipëria ka përqindjen më të ulët të vdekjeve nga kanceri, të cilat janë shkaktuar nga pirja e duhanit. Studimet e panumërta kanë treguar se duhani është shkaktar i shumë sëmundje ...

45 vite nga revolta e Spaçit, të burgosurit rrëfejnë tmerrin

2018-05-25T11:32:07+02:0022 Maj, 2018 11:15|Kategoritë: Për t'u treguar, Përjetime|

Përvjetori i 45-të i revoltës së të burgosurve politikë në burgun e Spaçit është ndryshe, sepse ata që vuajtën në burgjet e diktaturës dhe punuan në minierë sapo morën pensionin e ...

Marrëveshja rajonale për investimet, si do tërhiqen milionat

2018-05-15T10:54:08+02:0015 Maj, 2018 10:54|Kategoritë: Investime, Para|

Në fundin e javës së kaluar gjashte vendet e Rajonit (Shqipëria, Kosova, Bosnja, Serbia, Mali i Zi dhe Maqedonia) të përfaqësuar nga Ministrat e Ekonomisë firmosen marrëveshjen e p ...

Makinat luksoze, hyjnë në fuqi rregullat e reja, do paguajnë 19 milionë lekë më shumë taksa

2018-05-15T10:29:03+02:0015 Maj, 2018 10:29|Kategoritë: Para, Taksa|

Makinat e luksit me kapacitet 6+1, që kushtojnë më shumë se 5 milionë lekë, nuk do të mund të shpëtojnë dot taksës së luksit. Ka hyrë në fuqi udhëzimi i Ministrisë së Financave dhe ...

40% e shqiptarëve flasin një gjuhë të huaj; trajnimet i bëjnë ata me shkollë të lartë

2018-05-11T11:25:57+02:0011 Maj, 2018 11:25|Kategoritë: Lajme, Sociale|

Dijet nuk kanë fund dhe kjo është më shumë e vërtetë për ata që kanë mbaruar arsimin e lartë. INSTAT ka publikuar për herë të parë  rezultatet e Anketës së Arsimit të të Rriturve 2 ...

Juventus fiton Kupën e Italisë, Milani ia jep me duart e veta

2018-05-10T15:36:50+02:0010 Maj, 2018 15:36|Kategoritë: Futboll, Sport|

Asnjë tifoz juventin nuk do ta kishte menduar që faktori kryesor në fitimin e Kupës së Italisë do të ishte pikërisht Milani. Dy gafa të Donnarumma-s dhe një autogol i Kalinic-it i ...

Ramos nga ferri në parajsë, Sevilla ‘shuplakë’ Real Madridit

2018-05-10T15:26:51+02:0010 Maj, 2018 15:26|Kategoritë: Futboll, Sport|

Sevilla zhvilloi një ndeshje të madhe në “Ramón Sánchez Pizjuán” duke mposhtur me rezultatin e pastër 3-2 Real Madridin, që shënoi golin e nderit vetëm në minutat e fundit. Zidane ...