About Eralda Zito

This author has not yet filled in any details.
So far Eralda Zito has created 259 blog entries.

Në shtëpi në karantinë, shqiptarët shpenzuan 54 milionë euro më pak në bare e restorante në T2

2020-09-22T12:28:20+02:0022 Shtator, 2020 12:28|Kategoritë: Lajme, Sociale|

Baret e restorantet ishin të mbyllura për gati tre muaj, nga mesi i marsit deri në mesin e muajit maj, duke i detyruar shqiptarët të heqin dorë nga një ritual i përditshëm. Teksa k ...

Bumi i apartamenteve luksoze, kush po i blen, a ia vlen të investosh

2020-09-22T12:11:45+02:0022 Shtator, 2020 10:12|Kategoritë: Lajme, Sociale|

Çfarë po ndodh me tregun e apartamenteve dhe vilave të shtrenjta, që kushtojnë deri në 4 mijë euro/m2. Pse po rritet oferta dhe kush po blen. A ia vlen të investosh në blerjen e n ...

Eurostat: Tirana nga qytetet me ajrin më të ndotur të Europës, ja sëmundjet që nxiten

2020-09-21T11:26:34+02:0021 Shtator, 2020 15:22|Kategoritë: Lajme, Sociale|

Tirana u rendit ndër vendet me ndotjen më të lartë ajrit në Europë më 2017 sipas të dhënave të Eurostat, në librin rajonal vjetor publikuar së fundmi. Siç shihet edhe në hartën bas ...

Bilanci i shifrave, si u fundos ekonomia shqiptare me dy muaj karantinë

2020-09-21T11:17:41+02:0021 Shtator, 2020 11:17|Kategoritë: Lajme, Sociale|

Në mars të këtij viti, e gjithë bota hyri në një territor të pashkelur më parë. Shpërthimi i një virusi të panjohur dhe vdekshmëria e lartë e tij në zonën e Lombardisë së Italisë b ...

Raporti/ Shtetet e pasura, tashmë kanë blerë më shumë se gjysmën e dozave të vaksinës

2020-09-18T12:51:41+02:0018 Shtator, 2020 15:30|Kategoritë: Bota, Përreth|

Shtetet e pasura, përfshirë, përfshirë Shtetet e Bashkuara, Britania dhe Japonia kanë blerë tashmë më shumë se gjysmën e furnizimit të pritur të vaksinës së koronavirusit, tha orga ...

Numri i ulët i turistëve çon në pikiatë në gusht konsumin e karburanteve, cigareve, birrës e kafesë

2020-09-18T12:47:15+02:0018 Shtator, 2020 12:47|Kategoritë: Çështje, Komunitet|

Mungesa e turistëve të huaj, sidomos në gusht, i ka çuar në pikiatë importet e mallrave të akcizës, të cilët e thelluan tendencën rënëse të nisur që në fund të tremujorit të parë, ...

Edhe në kohë pandemie, bizneset e huaja transferuan jashtë 258 mln euro fitime

2020-09-18T12:31:47+02:0018 Shtator, 2020 12:31|Kategoritë: Lajme, Rend dhe ligji|

Transferimi i fitimeve nga investitorët e huaj rezultoi në nivele të larta edhe në tremujorin e dytë të vitit, pavarësisht efekteve të pandemisë. Të dhënat e Bankës së Shqipërisë t ...

4 këshilla konkrete për të pasur sukses profesional

2020-09-17T14:06:20+02:0017 Shtator, 2020 14:06|Kategoritë: Komunitet, Si t'i bëjmë gjërat|

Kriza e koronavirusit ka pasur ndikim të madh tek ekonomitë në të gjithë botën dhe për shumë të rinj, është bërë më e vështirë se kurrë, gjetja e një pune. Në këto kushte nuk duhet ...

Baret, restorantet, hotelet dhe fabrikat shkurtuan stafet me 13-32% për shkak të pandemisë

2020-09-17T13:50:24+02:0017 Shtator, 2020 13:50|Kategoritë: Lajme, Sociale|

Baret, restorantet, hotelet, fabrikat ishin linjat që shkarkuan më shumë punonjës nga puna për shkak të pandemisë në tremujorin e dytë të vitit. Kufizimet e lëvizjeve u shtrinë për ...

Karantina ishte fatale për shërbimet: Hotelet, agjencitë e udhëtimit dhe bar-restorantet me rënie 50-85%

2020-09-16T13:17:38+02:0016 Shtator, 2020 13:17|Kategoritë: Çështje, Komunitet|

Karantina e ekonomisë nga mesi i marsit deri nga fundi i muajit maj duket se ka qenë fatale për industrinë e shërbimeve në tremujorin e dytë. Të dhënat e INSTAT bënë të ditur se se ...