Njerëzit e pasur në të vërtetë janë më pak bujarë se të varfërit, thotë studimi

2020-03-12T22:24:21+01:0013 Mars, 2020 13:19|Kategoritë: Çështje, Komunitet|

Njerëzit që fitojnë më shumë para mund të kenë më pak të ngjarë të ndajnë pasurinë e tyre sesa ata që fitojnë më pak. Kjo sipas një studimi të ri nga Universiteti ‘Queen Mary’ në L ...

Studimi/Simptomat e koronavirusit zakonisht shfaqen në pesë ditë, por karantina 14-ditore është ‘e arsyeshme’

2020-03-10T10:28:52+01:0010 Mars, 2020 10:28|Kategoritë: Çështje, Komunitet|

Të prekurit me koronavirus tregojnë simptoma pas një mesatare prej pesë ditësh, sipas një studimi të shkencëtarëve të shëndetit publik, që thonë se një periudhë karantinimi prej 14 ...

Sa e përdorimin celularin?! Rritet përdorimi i internetit, ulen thirrjet zanore dhe mesazhet

2020-02-12T10:26:42+01:0012 Shkurt, 2020 10:26|Kategoritë: Çështje, Komunitet|

Gjatë tre muajve të fundit të vitit të kaluar një shqiptar ka konsumuar mesatarisht në një muaj 181 minuta dalëse, 32 SMS dhe 3.45 GB Internet. Krahasuar me tremujorin e tretë, kon ...

Rritja e sëmundjeve kronike, në Shqipëri 93.1% e popullsisë të prekur

2020-02-11T11:16:14+01:0011 Shkurt, 2020 11:16|Kategoritë: Çështje, Komunitet|

Pavarësisht rritjes së jetëgjatësisë, sëmundjet kronike dhe jo të transmetueshme janë shndërruar në një kërcënim global. Çdo vit në të gjithë globin, 15 milion njerëz vdesin para m ...

Rikthehen thirrjet mashtruese në celularë, tani me prefikset nga vendet europiane

2020-01-13T12:09:18+01:0013 Janar, 2020 12:09|Kategoritë: Çështje, Komunitet|

Thirrjet mashtruese nga telefoni janë rikthyer sërish këtë fillim viti. Në vitin 2018 Shqipëria u piketua nga një sërë skemash mashtruese që operonin përmes thirrjeve telefonike me ...

Paketat e cigareve nga 1 janari kushtojnë 10 lekë më shumë, rriten edhe çmimet e fruta-perimeve

2020-01-10T10:58:21+01:0010 Janar, 2020 10:58|Kategoritë: Çështje, Komunitet|

Çmimet e paketave të cigareve u rriten me 10 lekë në fillim të janarit. Burimet nga tregu i furnizimit me shumicë pohuan se, shkak u bë rritja e akcizës me 5 lekë në fillim të këti ...

Zbuloni punët që pritet të paguhen dhe kërkohen më shumë në 2020 në Shqipëri

2020-01-08T14:22:24+01:008 Janar, 2020 14:21|Kategoritë: Çështje, Komunitet|

Viti 2020 nis me më shumë shpresa për këdo. Shpresa për një punë më të mirë, për më shumë të ardhura, për rritje në detyrë, avancim në karrierë. Duket e vështirë në një ekonom ...