Reformist apo konformist? Edi Rama, një vit nga mandati i dytë… /gazetadita.al

2018-07-09T15:07:16+02:009 Korrik, 2018 15:05|Kategoritë: Kuvendim, Opinion|

Një vit kaloi nga fillimi i mandatit të dytë të kryeministrit Edi Rama. Kur shikon masën e reve të zeza që po i grumbullohen mbi kokë si para një shtrëngate, pyetja shtrohet a do ...

Një analizë krahasuese e pasurisë së vendit tonë /panorama.com.al

2018-07-09T15:06:35+02:009 Korrik, 2018 15:03|Kategoritë: Kuvendim, Opinion|

Në artikullin “Ka një ske nar për zbrazjen e Shqipërisë…..”, Artur Zheji ngrinte disa pyetje, ndërmjet të tjerave si : “Pse nuk paska kapacitet Shqipëria të mbajë një popullsi të ...

Tre vizionet e europianëve që mund të shpërbëjnë BE-në /gazetadita.al

2018-07-09T15:02:59+02:009 Korrik, 2018 15:02|Kategoritë: Kuvendim, Opinion|

Udhëheqësit e BE-së nuk kanë qenë kurrë më të përçarë mbi atë që do të jetë natyra e projektit Europian, tashmë që Merkel, Makron e Orban, janë të ndarë për çështje tepër thelbësor ...

Si u shkatërrua Bibloteka Carnarvon në Tiranë /opinion.al

2018-07-07T12:44:26+02:007 Korrik, 2018 12:42|Kategoritë: Kuvendim, Opinion|

Pse sillemi si barbarë me historinë tonë… Prishja me vendim qeverie e godinës së Teatrit Kombëtar nuk është një akt çmendurie i shkëputur nga një valë rruspash dhe rruspiesh të ves ...

Sesi teatri “alla Scala” na bën të fala /Hashtag.al

2018-07-06T14:11:40+02:006 Korrik, 2018 10:56|Kategoritë: Kuvendim, Opinion|

Mor kokërr injoranti…!” nisa të shkruaja. Por u tërhoqa. Sepse personi që më ka shkruar në inbox më është drejtuar me mirësjellje. Atje në Milano ai është student, këtu mund të ki ...

Aurel Plasari: As Enveri nuk shkatërroi dje si ç’po bën sot Edi Rama/ Lapsi.al

2018-07-03T09:54:14+02:003 Korrik, 2018 9:47|Kategoritë: Kuvendim, Opinion|

Mjafton që, si një heqje nervi, t’ia shkulësh një shoqërie kujtesën historike që ta kthesh atë në barbare. “Mjerë ai popull që e ka humbur kujtesën historike!”, psherëtihet atëher ...

Mos prisni që Ballkani Perëndimor të shpërthejë sërish, por veproni

2018-04-13T19:52:18+02:0013 Prill, 2018 19:52|Kategoritë: Kuvendim, Opinion|

Kanë kaluar mbi dy dekada që kur së bashku me Richard Holbrooke dhe ekipin tonë negociuam për t’i dhënë fund luftës në Bosnjë. NATO më pas ndërhyri e veproi për të ndaluar spastrim ...

Samiti i BE-së për Ballkanin Perëndimor drejt dështimit?

2018-04-06T15:06:42+02:006 Prill, 2018 15:06|Kategoritë: Kuvendim, Opinion|

Samiti i Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor që do të mbahet më 17 maj në Sofje, rrezikon të shndërrohet në një dështim të madh për bllokun, derisa shtetet anëtare diskutoj ...