Gëzuar ditëlindjen Wikipedia! Faqja sot feston 20-vjetorin

2021-01-15T14:06:46+01:0015 Janar, 2021 14:06|Kategoritë: Histori, Për t'u treguar|

Në 20-vjetorin e saj, faqja feston kontributin e vullnetarëve që kanë ndërtuar enciklopedinë online më të famshme në botë Më 15 janar, Wikipedia, enciklopedia online më e madhe në ...

Formula e Esatit për Shqipërinë: Përmes Ekuilibrit të Urrejtjes /respublica.al

2019-02-16T17:02:42+01:0016 Shkurt, 2019 17:02|Kategoritë: Histori, Për t'u treguar|

Raporti i njeriut me tokën është një raport nga më të lashtët. Nëse e gjurmojmë këtë lidhje me kohën e Mesjetës e deri pas Çlirimit, do të shohim që shqiptari ka qenë zot fuqiplotë ...

Demaçi dhe Rugova, historia e parrëfyer e një mërie politike /gazetadita.al

2018-07-31T15:50:20+02:0031 Korrik, 2018 15:50|Kategoritë: Për t'u treguar, Përjetime|

Në fillimin e pranverës së vitit 1990, në një natë të vetme, ndoshta i gjithë qielli i Kosovës, u përflak nga pushkët. Ishte ndoshta hera e parë që kishte një dyndje të tillë nëpër ...

45 vite nga revolta e Spaçit, të burgosurit rrëfejnë tmerrin

2018-05-25T11:32:07+02:0022 Maj, 2018 11:15|Kategoritë: Për t'u treguar, Përjetime|

Përvjetori i 45-të i revoltës së të burgosurve politikë në burgun e Spaçit është ndryshe, sepse ata që vuajtën në burgjet e diktaturës dhe punuan në minierë sapo morën pensionin e ...

Dokument i rrallë/ Kur Sigurimi i Shtetit përgjonte edhe fëmijët

2018-05-11T10:09:46+02:0010 Maj, 2018 15:15|Kategoritë: Histori, Për t'u treguar|

Në mars të vitit 1957, një grup fëmijësh në Korçë u përndoqën nga organet e Partisë. Arsyeja? Bojskautizmi… disa e ngatërronin me boksin ndërsa të tjerë e konsideronin veprimtari ...

Rrëfimi i të bijës: Lasgush Poradecit i kërkuan vjershë për Enver Hoxhën, u bë gati të vriste veten!

2018-05-04T15:31:17+02:004 Maj, 2018 15:30|Kategoritë: Histori, Për t'u treguar|

Rrëfimi i së bijës: Përndjekja e tmerrshme që i bënte Sigurimi i Shtetit, Lasgush Poradecit. Tentoi të vriste veten, kur i kërkuan poezi për Enverin Në emisionin “Dosja K”, në Rep ...

“Nacionalizmi shqiptar, bastioni i vetëm kundër ambicieve të Erdogan në Ballkan

2018-04-17T11:20:09+02:0017 Prill, 2018 11:20|Kategoritë: Për t'u treguar, Si na shikojnë|

Gazeta greke “Ekathimerini” thotë se nacionalizmi i shqiptarëve është i vetmi mjet për të ndaluar ambicien e Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan në Ballkan. Përmes një editorial ...