Egjipt, zbulohet fabrika më e vjetër e birrës në botë

2021-02-22T14:04:46+01:0022 February, 2021 16:01|Categories: Histori, Për t'u treguar|

Një ekspeditë e përbashkët egjiptiano-amerikane zbuloi fabrikën e birrës në Abydos, një vend varrimi i lashtë në shkretëtirë. Ata gjetën një numër njësish që përmbajnë rreth 40 enë ...

3 mite të organizimit të kohës që shkatërrojnë produktivitetin

2021-02-17T11:26:45+01:0018 February, 2021 14:24|Categories: Histori, Për t'u treguar|

Duke jetuar në një botë me njerëz të zënë, jemi të fiksuar me organizimin e kohës. Ne harxhojmë shumë kohë dhe bëjmë përpjekje të mëdha në kërkimin e sistemeve dhe mjeteve që premt ...

Gëzuar ditëlindjen Wikipedia! Faqja sot feston 20-vjetorin

2021-01-15T14:06:46+01:0015 January, 2021 14:06|Categories: Histori, Për t'u treguar|

Në 20-vjetorin e saj, faqja feston kontributin e vullnetarëve që kanë ndërtuar enciklopedinë online më të famshme në botë Më 15 janar, Wikipedia, enciklopedia online më e madhe në ...

Formula e Esatit për Shqipërinë: Përmes Ekuilibrit të Urrejtjes /respublica.al

2019-02-16T17:02:42+01:0016 February, 2019 17:02|Categories: Histori, Për t'u treguar|

Raporti i njeriut me tokën është një raport nga më të lashtët. Nëse e gjurmojmë këtë lidhje me kohën e Mesjetës e deri pas Çlirimit, do të shohim që shqiptari ka qenë zot fuqiplotë ...

Dokument i rrallë/ Kur Sigurimi i Shtetit përgjonte edhe fëmijët

2018-05-11T10:09:46+02:0010 May, 2018 15:15|Categories: Histori, Për t'u treguar|

Në mars të vitit 1957, një grup fëmijësh në Korçë u përndoqën nga organet e Partisë. Arsyeja? Bojskautizmi… disa e ngatërronin me boksin ndërsa të tjerë e konsideronin veprimtari ...

Rrëfimi i të bijës: Lasgush Poradecit i kërkuan vjershë për Enver Hoxhën, u bë gati të vriste veten!

2018-05-04T15:31:17+02:004 May, 2018 15:30|Categories: Histori, Për t'u treguar|

Rrëfimi i së bijës: Përndjekja e tmerrshme që i bënte Sigurimi i Shtetit, Lasgush Poradecit. Tentoi të vriste veten, kur i kërkuan poezi për Enverin Në emisionin “Dosja K”, në Rep ...

Shifrat e frikshme/ 238 të internuar vdiqën në kampet tela me gjemba në vitet 1949-1953

2018-03-20T10:45:10+01:0020 March, 2018 10:45|Categories: Histori, Për t'u treguar, Përjetime|

238 të internuar vdiqën në kampet tela me gjemba në vitet 1949-1953. Shifrat bëhet publike nga ish -Drejtori i Arkivës së Ministrisë së Brendshme, Kastriot Dervishi. Ai sqaron se t ...

Publikohet fotoja e rrallë e ngritjes së flamurit në Shkodër në 1913-ën

2018-03-16T14:43:39+01:0016 March, 2018 14:43|Categories: Histori, Për t'u treguar|

Një foto e rrallë është publikuar sot nga ngritja e flamurit shqiptar në Shkodër në vitin 1913. Siç edhe e përshkruan historiani Kastriot Dervishi këtë foto, të pranishëm kanë qenë ...

FOTOT e rralla: Rivarrimi i Naim Frashërit nga italianët në 1940

2018-03-15T16:00:39+01:0015 March, 2018 16:00|Categories: Histori, Për t'u treguar|

Fotot e arkivit italian “Luce” dëshmojnë ceremoninë e rivarrimit të Frashërit në Tiranë në vitin 1940. Pas ceremonisë së zhvilluar në vitin 1937 kur eshtrat e poetit u sollën nga S ...

Xhufi: Historia e Agim Fagut me një nga gratë e djemve të Mehmet Shehut

2018-03-16T15:48:13+01:0010 March, 2018 15:46|Categories: Histori, Për t'u treguar, Përjetime|

Historiani dhe Profesori Pëllumb Xhufi kujton në një shkrim për basketbollistin e njohur të viteve ’70, Agim Fagun, rrëfimin e këtij të fundit kur në një ditë dimri të vitit 1979, ...

Go to Top