Janë administruar mbi 35 mln doza, arsyet pse disa vende kanë përparuar më shumë me vaksinimin

2021-01-15T14:08:55+01:0015 Janar, 2021 12:07|Kategoritë: BE, Përreth|

Është një mrekulli e mjekësisë moderne që shkencëtarët ishin në gjendje të krijonin disa vaksina të suksesshme kundër Covid-19, një virus që nuk ishte në radarët e tyre një vit më ...

Vaksinimi në Bashkimin Europian do të fillojë nga 27 dhjetori

2020-12-17T15:30:36+01:0017 Dhjetor, 2020 15:30|Kategoritë: BE, Përreth|

Vendet e Bashkimit Europian do të fillojnë të vaksinojnë njerëzit kundër koronavirusit nga 27 dhjetori, tha sot presidentja e Komisionin Europian, Ursula von der Leyen. “Më 27, 28 ...

Britania, vendi i parë që miraton vaksinën e Pfizer / BioNTech, nisë vaksinimi javën e ardhshme

2020-12-02T11:05:53+01:002 Dhjetor, 2020 11:05|Kategoritë: BE, Përreth|

Britani është bërë vendi i parë që lejon përdorimin e vaksinës anti-covid të Pfizer dhe BioNTech, pasi iu dha autorizimi i përkohshëm për përdorim urgjent, njoftuan kompanitë. Kjo ...

Gjermania kërkon marrëveshje me BE për të mbajtur mbyllur vendpushimet e skive deri në janar

2020-11-26T11:27:32+01:0026 Nëntor, 2020 13:25|Kategoritë: BE, Përreth|

Gjermania po kërkon një marrëveshje me vendet e Bashkimit Europian për të mbajtur vendpushimet e skive të mbyllura deri në fillim të janarit, në një përpjekje për të frenuar përhap ...

Një skemë e taksës së sheshtë po i tërheq të pasurit drejt Italisë

2020-11-23T11:57:39+01:0023 Nëntor, 2020 13:30|Kategoritë: BE, Përreth|

Shumë prej tyre janë britanikë që po arratisen nga Brexit   Ah, Italia! “Njëkohësisht shkolla dhe sheshi i lojërave të botës”, siç e përshkroi një nga personazhet e E.M. Forst ...

Eurostat: Europa pa një rritje dramatike të vdekjeve në pranverë, 237 mijë më shumë, kryesojnë Spanja dhe Italia

2020-10-19T16:17:22+02:0019 Tetor, 2020 16:17|Kategoritë: BE, Përreth|

Europa ka shënuar një rritje dramatike të vdekjeve në fillim të pranverës së këtij viti, që kanë qenë më të lartat në Itali dhe Spanjë sipas të dhënave që janë publikuar nga Instit ...

Raporti i Eurostat, në cilat qytete europiane njerëzit jetojnë më gjatë?

2020-09-28T09:59:22+02:0029 Shtator, 2020 11:56|Kategoritë: BE, Përreth|

Eurostat ka bërë një klasifikim të vendeve se ku jetohet më gjatë në Europë dhe për meshkujt është qyteti i Trentos, femrat jetojnë më gjatë në Spanjë   Magjike, romantike, pë ...

Europa është në një ‘pikë vendimtare’ në valën e saj të dytë të virusit

2020-09-24T15:43:16+02:0024 Shtator, 2020 15:43|Kategoritë: BE, Përreth|

Europa është në një pikë “vendimtare” në trajtimin e valës së dytë të koronavirusit, paralajmëroi komisionerja për Shëndetësinë në Bashkimin Europian, duke shtuar se veprimet që do ...

Europa do të shohë rritje të numrit të viktimave në tetor e nëntor, paralajmëron OBSH

2020-09-14T14:55:11+02:0014 Shtator, 2020 14:55|Kategoritë: BE, Përreth|

Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëron se Europa do të shohë një rritje të rasteve ditorë të vdekjeve nga Covid-19, sipas drejtorit të OBSH për unionin. “Do të bëhet më e ...