Europa është në një ‘pikë vendimtare’ në valën e saj të dytë të virusit

2020-09-24T15:43:16+02:0024 Shtator, 2020 15:43|Kategoritë: BE, Përreth|

Europa është në një pikë “vendimtare” në trajtimin e valës së dytë të koronavirusit, paralajmëroi komisionerja për Shëndetësinë në Bashkimin Europian, duke shtuar se veprimet që do ...

Raporti/ Shtetet e pasura, tashmë kanë blerë më shumë se gjysmën e dozave të vaksinës

2020-09-18T12:51:41+02:0018 Shtator, 2020 15:30|Kategoritë: Bota, Përreth|

Shtetet e pasura, përfshirë, përfshirë Shtetet e Bashkuara, Britania dhe Japonia kanë blerë tashmë më shumë se gjysmën e furnizimit të pritur të vaksinës së koronavirusit, tha orga ...

Europa do të shohë rritje të numrit të viktimave në tetor e nëntor, paralajmëron OBSH

2020-09-14T14:55:11+02:0014 Shtator, 2020 14:55|Kategoritë: BE, Përreth|

Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëron se Europa do të shohë një rritje të rasteve ditorë të vdekjeve nga Covid-19, sipas drejtorit të OBSH për unionin. “Do të bëhet më e ...

Sondazhi global/ 74% e njerëzve janë të gatshëm të bëjnë një vaksinë të koronavirusit

2020-09-01T12:16:55+02:001 Shtator, 2020 12:16|Kategoritë: Bota, Përreth|

Rreth tre të katërtat e njerëzve të anketuar në të gjithë botën thonë se do të ishin të gatshëm të bënin një vaksinë të koronavirusit nëse do të dilte, me më shumë entuziazëm në Ki ...

The Economist: Ballkani po mbetet pa njerëz, popullsia e Shqipërisë pritet të tkurret me 26% deri në 2050

2020-08-21T15:24:28+02:0021 Gusht, 2020 15:17|Kategoritë: Përreth, Rajoni|

“Po plaken, po vdesin, po largohen”. Kështu titullohet një artikull i fundit i revistës së njohur The Economist, ku trajtohet fenomeni i tkurrjes së popullsisë së vendeve të Ballk ...

Covid-19 po përhapet nga të rinj asimptomatikë, OBSH bën thirrje për t’i dhënë fund “nacionalizmit të vaksinave”

2020-08-18T15:36:41+02:0018 Gusht, 2020 15:36|Kategoritë: Bota, Përreth|

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka paralajmëruar se koronavirusi po përhapet kryesisht nga të rinjtë e moshës 20, 30 dhe 40 vjeç, të cilët nuk janë të vetëdijshëm se janë ...

Raporti i OBSH dhe UNICEF: Më shumë se 800 mln fëmijë nuk kanë akses në larjen e duarve në shkolla

2020-08-13T12:38:33+02:0013 Gusht, 2020 12:38|Kategoritë: Bota, Përreth|

Më shmë se 800 milionë fëmijë në të gjithë botën nuk janë në gjendje të lajnë duart e tyre në shkollë, sipas një raporti të përbashkët të publikuar nga Organizata Botërore e Shënde ...

OKB: Bota po përballet me një “katastrofë” në arsimimin e gjeneratave të reja

2020-08-04T13:39:38+02:004 Gusht, 2020 13:39|Kategoritë: Bota, Përreth|

Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres paralajmëroi sot se bota po përballet me një “katastrofë për gjeneratat e reja” pas mbylljes së shk ...