Shkenca pajtohet që ushqimi mund të jetë një mjet i fuqishëm për njerëzit që merren me depresion dhe ankth.

Kur Jane Green ishte 14 vjeç, ajo po zbriste nga skena nga një konkurs vallëzimi, kur u rrëzua. Ajo nuk mund t’i ndiente krahët, këmbët ose këmbët e saj. Ajo qante histerikisht dhe i gjithë trupi ishte i nxehtë. Nuk po mbushej me frymë. U desh 30 minuta që rrahjet e zemrës së saj të qetësoheshin sa duhet që ajo të mund të merrte frymë.

Green sapo pësoi një sulm paniku – e para e saj, por jo e fundit. Prindërit e saj e çuan tek mjeku, i cili e diagnostikoi me ankth dhe depresion dhe i dhanë një recetë për një antidepresant.

“Kam pasur kohë të mira, por kam pasur edhe pikë të ulëta. Ndonjëherë arriti në pikën ku unë nuk dua të jetoj më, “ndan Green me Healthline. Më shumë vizita të mjekëve zbuluan gjithashtu se ajo kishte një tiroide të çrregullt, e cila nuk ndihmoi në ankthin e Jane. Ajo filloi të shihte një terapist në moshën 20 vjeç, i cili ndihmoi – por vetëm kaq.

Në moshën 23 vjeç, pas një vizite veçanërisht të vështirë me doktorin e saj, i cili i tha se nuk kishte asgjë që mund të bëhej në lidhje me simptomat e saj, Jane njohu Autumn Bates. Bates ishte një nutricioniste që kishte kapërcyer problemet e saj të ankthit duke ndryshuar dietën e saj. Ajo e bindi Jane të ndërronte dietën e saj për të parë nëse e bën atë të ndjehet më mirë.

Bates i dha Green disa udhëzime të reja: më pak sheqer, yndyrna më të shëndetshme, sasi mesatare të proteinave dhe më e rëndësishmja, shumë perime.

“Për tre ditët e para, mendova se do të vdisja,” thotë Green për ndyshimin e cila, kishte dietë dhe vakte të çbalancuara.

Por pas disa ditësh, ajo filloi të vërente nivelin e saj të energjisë në rritje.

“Unë nuk po përqendrohesha në ato që nuk mund të ha – unë isha duke u përqëndruar në atë masë të madhe që ndihesha fizikisht, gjë që më bëri të ndjehem më mirë mendërisht dhe emocionalisht,” shton ajo. “Kam ndaluar së ngëni sheqer.Sa për ato sulme ankthi? Unë nuk kam pasur një të tillë në muaj,” thotë Green.

Ushqimet që ndihmojnë dhe dëmtojnë shëndetin tuaj mendor

“Ndryshimi i ushqimit tuaj mund të jetë një shtesë e shkëlqyeshme ndaj terapisë tradicionale, si CBT dhe ilaçeve dhe vjen me një kosto shumë më të vogël dhe mund të jetë një mënyrë e shkëlqyeshme për t’u kujdesur për veten,” thotë Anika Knüppel, studiuese dhe studente e doktoratës në Universitet College London dhe kontribuese në programin Evropian MooDFOOD, i cili përqendrohet në parandalimin e depresionit përmes ushqimit.

Ekzistojnë dy mënyra që ndërhyrjet ushqyese mund të ndihmojnë shëndetin mendor: duke rritur zakone të shëndetshme dhe duke zvogëluar ato jo të shëndetshme. Për rezultatin më të mirë, duhet të bëni të dyja, thotë Knüppel.

Hulumtimet kanë treguar mbështetjen më të madhe për dy dieta: dieta mesdhetare, e cila thekson më shumë yndyrnat e shëndetshme, dhe dietën DASH, e cila përqendrohet në uljen e sheqerit.

Provoni Dietën Mesdhetare

–    Merrni sasinë tuaj të niseshtesë të rregulluar me drithëra dhe bishtajore.
–   Më shumë fruta dhe perime.
–   Përqendrohuni në ngrënien e peshkut yndyror, si salmon ose ton albacore, në vend të mishit të kuq.
–   Shtoni yndyrna të shëndetshme, si arrat e papërpunuara dhe vajin e ullirit.
–   Shijoni ëmbëlsirat dhe verën me moderim.

Dieta mesdhetare ka të bëjë më shumë me atë që ju po shtoni – fruta dhe perime të freskëta, bishtajore të pasura me proteina, dhe peshk yndyror dhe vaj ulliri (të pasur me omega-3).

Një studim shikoi 166 persona që ishin në depresion klinikisht, disa të tjerë trajtoheshin me ilaçe. Studiuesit zbuluan se pas 12 javësh duke ngrënë një dietë të modifikuar mesdhetare, simptomat e pjesëmarrësve ishin dukshëm më të mira.

Një studim i mëparshëm nga Trusted Source zbuloi se kur studentët e mjekësisë rritën marrjen e tyre të acideve yndyrore omega-3, ankthi i tyre u ul me 20 përqind (megjithëse pa ndryshime në depresion), ndërsa në vitin 2016, studiuesit spanjollë gjetën njerëz që ndoqën stilin e jetës së Mesdheut më të afërt. Shanset ishin 50 përqind më pak  të zhvillojnë depresion sesa ata që nuk ndoqën dietën.

Provoni Dietën e DASH

–   Përqafoni drithërat, perimet dhe frutat.
–   Merrni proteina nga mishi i pulës, peshku dhe arrat.
–  Kaloni në qumështore me pak yndyrë ose fare.
–   Kufizoni ëmbëlsirat, pijet me sheqer, yndyrnat e ngopura dhe alkoolin.

Ndryshe, dieta DASH ka të bëjë me atë që po përjashtoni, përkatësisht sheqerin.

Një studim i vitit 2017, Burimi i Mirëbesuar që drejtoi Knüppel-in analizoi marrjen e sheqerit mbi 23,000 njerëz. Ata zbuluan se burrat që hanin më shumë sheqer – 67 ose më shumë gram në ditë, që është 17 lugë sheqer (ose vetëm nën dy kanaçe të Coke) – kishin 23 përqind më të prirura të zhvillonin depresion ose ankth gjatë pesë viteve në krahasim me ata që u regjistrua më pak se 40 gramë në ditë (10 lugë çaji).

Dhe hulumtimi i ri nga Qendra Mjekësore e Universitetit Rush (i cili do të paraqitet në takimin vjetor të Akademisë Amerikane të Neurologjisë) raporton se midis të rriturve të moshuar, ata që ndoqën dietën DASH nga afër kishin më pak të ngjarë të zhvillonin depresion gjatë gjashtë e gjysmë viteve krahasuar me ata që ndoqën një dietë perëndimore.

/ Nga Rachael Schultz , Healthline.com