Përreth2018-05-25T11:44:30+02:00

Janë administruar mbi 35 mln doza, arsyet pse disa vende kanë përparuar më shumë me vaksinimin

Është një mrekulli e mjekësisë moderne që shkencëtarët ishin në gjendje të krijonin disa vaksina të suksesshme kundër Covid-19, një virus që nuk ishte në radarët e tyre një vit më parë. Sipas një gjurmuesi të zhvilluar nga OurWorldInData, tre vende kanë vaksinuar një pjesë më të lartë të popullsisë së tyre sesa pjesa tjetër ...

Pasaportat më të fuqishme në botë për vitin 2021, Japonia kryeson listën, Shqipëria në vendin e 52

Ditët kur merrje valixhen, niseshe për aeroport, tregoje një pasaportë dhe i hipje aeroplanit për të shkuar diku, tani për tani, janë një kujtim i largët. Pandemia E Covid-19 ka transformuar peizazhin e udhëtimit, potencialisht për dekadat e ardhshme. Vendet në të gjithë botën po hyjnë në bllokime të reja, por edhe kur kufizimet të ...

Sondazhi, ja se si Covid-19 ka ndikuar në jetën e punëtorëve në të gjithë botën

Stresi, ankthi dhe vetmia janë rritur në mesin e njerëzve që punojnë, sipas një sondazhi të ri, nën vazhdimësinë e pandemisë së koronavirusit. Më shumë se gjysma e të rriturve që punojnë përjetuan ankth në lidhje me sigurinë e tyre në vendin e punës dhe stres për shkak të rimodelimit të punës, sipas një sondazhi ...

Gjeopolitikë

Rajoni

2506, 2020

Kroacia vendos karantinë 14-ditore për katër vende nga Ballkani, përfshihet edhe Kosova

25 Qershor, 2020 14:14|BE, Rajoni|

Kroacia ka vendosur përsëri karantinë për vizitorët nga katër fqinjët e saj nga Ballkani pas një vale të dytë të koronavirusit në rajon. Udhëtarët nga Bosnja, Serbia, Kosova dhe Ma ...

Shiko më shumë artikuj

BE

212, 2020

Britania, vendi i parë që miraton vaksinën e Pfizer / BioNTech, nisë vaksinimi javën e ardhshme

2 Dhjetor, 2020 11:05|BE, Përreth|

Britani është bërë vendi i parë që lejon përdorimin e vaksinës anti-covid të Pfizer dhe BioNTech, pasi iu dha autorizimi i përkohshëm për përdorim urgjent, njoftuan kompanitë. Kjo ...

Shiko më shumë artikuj

Bota

2212, 2020

Lojërat Olimpike Tokio 2020, të cilat janë shtyrë do të kushtojnë 15.4 miliardë dollarë

22 Dhjetor, 2020 14:44|Bota, Përreth|

Komiteti Organizativ Olimpik Tokio 2020 raportoi sot, se buxheti për lojërat e ardhshme arrin në 15.4 miliardë dollarë, duke përfshirë kostot e shtyrjes dhe masat shtesë që po mer ...

Shiko më shumë artikuj

Më të fundit