Shqiperia U-19, eshte eliminuar ne turneun eliminator, faza e pare, zhvilluar ne Bullgari. Skuadra edrejtuar nga Foto Strakosha, ka humbur ndeshjen e pare 1-0 ndaj Greqise dhe me pas ka barazuar dy takime te tjera , kunder Sllovakise 1-1 dhe me te njejtin rezultat, kunder te te zoteve te shtepise, Bullgarise. Me dy pike, Shqiperia eshte renditur ne vendin e fundit n grup, nderkohe qe pas barazimit 3-3, ndaj Sllovakise, Greqia eshte renditur e para ne grupin e 6 eliminator te ketij Europiani, qe do te vazhdoje vitin e ardhshem, ndeshjet ne “elite raund”.

Skeda e ndeshjes:
Bullgari – Shqiperi                            1-1
Lovech Stadion. Bullgari
Gjyqtar: Eitan Shemeulevitch
Shqiperia: Strakosha, Sokoli, Hoxhallari, Syky, Zeqaj, Gjini (’59 Cekici), Kavazaj, Qose (’86 Kame),Ymerj, Prendi, Ademi (‘ 64 Kalaja).
Bullgaria: Lyubenov, Galabov, Vutov, Orabchev, Hubchev, R. Tconev, Vitanov, Minchev,M. Tsonev (’56 Misyak) , Vasiliev (’48 Daskalov), Dryanov.
Shenues: ‘ 61 Daskalov, Prendi ’75.
Karton i verdhe: Qose, Vasiliev, Daskalov, Sokoli
Karton i kuq: Orabchev.
Renditja:
Greqia                  3              1               2              0              5-4          5
Bullgaria               3              1              2              0              4-3          5
Sllovakia               3              0              2              1              5-6          2
Shqiperia             3              0               2              1              2-3          2
burimi: fshf.org