Rend dhe ligji2018-03-01T09:36:38+01:00

Shqiptarët të fiksuar pas lojërave të fatit, AKEP bllokoi në 2019, 8 mijë faqe online

22 Maj, 2020 12:25|Kategoritë: Lajme, Rend dhe ligji|

Mbyllja e lojërave të fatit në fund të vitit 2018 bëri që shumica e atyre që luanin në kazino apo pika bastesh të ktheheshin tek bixhozi online. Janë me mijëra faqe që ofrojnë bast ...

Sot pritet miratimi i ligjit për kriptovalutat, paralajmërohet rreziku i pastrimit të parave

21 Maj, 2020 12:35|Kategoritë: Rend dhe ligji|

Kuvendi i Shqipërisë pritet të miratojë në seancën plenare të së enjtes “Për tregjet financiare të bazuara në teknologjinë e regjistrave të shpërndarë”, i cili legjitimon kriptomon ...

Qytetet ku po refuzohet më shumë ndihma financiare për bizneset e vogla nga paketa e parë, shpresa tek e dyta

14 Prill, 2020 8:37|Kategoritë: Lajme, Rend dhe ligji|

Diana ka një biznes ambulant në qytetin e Durrësit. Ajo e ka mbyllur aktivitetin që kur filluan kufizimet për të parandaluar përhapjen e infeksionit të Covid-19. Ndonëse tentoi dis ...

Harta/ Vendet më të rrezikshme për të udhëtuar në 2020, zbuloni ku renditet Shqipëria

9 Janar, 2020 11:00|Kategoritë: Lajme, Rend dhe ligji|

Specialistët ndërkombëtarë të mjekësisë dhe sigurisë SOS Ndërkombëtar kanë bërë publike hartën e tyre të vendeve më të rrezikshme në planet për vitin 2020. Hulumtimi i ndan destina ...

Pas vjedhjes, ja si i transportojnë paratë bankat nga Rinasi, masa të rrepta sigurie

12 Nëntor, 2019 12:24|Kategoritë: Lajme, Rend dhe ligji|

Bagazhet e pasagjerëve në fluturimin e të hënës në mesditë të Austrian Airlines janë shoqëruar nga thasët me valutë të huaj të bankave shqiptare që transportohen drejt Vjenës në “ ...

Ndërtimi, 24 projekte në dy muaj, Tirana me pallate, bregdeti me hotele e komplekse

4 Nëntor, 2019 11:02|Kategoritë: Kryesore, Lajme, Rend dhe ligji|

Të paktën 24 projekte kanë kaluar në duart e Agjencisë Kombëtare të Mjedisit për të dhënë vendim lidhur me kërkesat që kanë paraqitur subjekte të ndryshëm për zbatimin e projekteve ...

Raporti mjekësor që dorëzohet tek punëdhënësi, tani do jepet nga mjeku i familjes

9 Shtator, 2019 9:41|Kategoritë: Lajme, Rend dhe ligji|

Një vendim i fundit i qeverisë i kalon atributin e lëshimit të raportit mjekësor që paraqitet nga punonjësit pranë punëdhënësit mjekut të familjes. Konkretisht ndryshimi në vendim ...

Ligji për shtetësinë, dhjetëfishohet tarifa për t’u bërë shqiptar, në 300 euro

6 Shtator, 2019 9:28|Kategoritë: Lajme, Rend dhe ligji|

Një tjetër ligj po pëson ndryshime, “Ligji për Shtetësinë”, i cili pritet që të shtojë kostot për individët që duan që të marrin shtetësinë shqiptare. Sipas relacionit, tarifa aktu ...

Gjyqi i kuksianëve, protestë kundër qeverisë edhe në Shkodër

20 Prill, 2018 13:43|Kategoritë: Lajme, Rend dhe ligji|

Familjarë dhe të afërm të kuksianëve që u arrestuan për protestën e Kalimashit në 31 Mars, nisën një protestë tjetër në Shkodër ku do të zhvillohet seanca e rivlerësimit të masës ...