Për t’u treguar2018-05-25T11:44:24+02:00

Egjipt, zbulohet fabrika më e vjetër e birrës në botë

Një ekspeditë e përbashkët egjiptiano-amerikane zbuloi fabrikën e birrës në Abydos, një vend varrimi i lashtë në shkretëtirë. Ata gjetën një numër njësish që përmbajnë rreth 40 enë që përdoreshin për të zier një përzierje gruri dhe uji për të bërë birrë. Sipas Këshillit Suprem të Antikiteteve, fabrika e birrës mund të datojë në epokën ...

3 mite të organizimit të kohës që shkatërrojnë produktivitetin

Duke jetuar në një botë me njerëz të zënë, jemi të fiksuar me organizimin e kohës. Ne harxhojmë shumë kohë dhe bëjmë përpjekje të mëdha në kërkimin e sistemeve dhe mjeteve që premtojnë të na ndihmojnë të mbyllim sa më shumë punë në më pak orë. Edhe pse disa sisteme dhe mjete kanë merita në ...

Gëzuar ditëlindjen Wikipedia! Faqja sot feston 20-vjetorin

Në 20-vjetorin e saj, faqja feston kontributin e vullnetarëve që kanë ndërtuar enciklopedinë online më të famshme në botë Më 15 janar, Wikipedia, enciklopedia online më e madhe në botë, feston 20-vjetorin dhe me këtë rast, ka krijuar një faqe në internet, ku u shfaq përdoruesve, punën e madhe të kryer nga ekipi për të ...

Histori

2202, 2021

Egjipt, zbulohet fabrika më e vjetër e birrës në botë

22 February, 2021 16:01|Histori, Për t'u treguar|

Një ekspeditë e përbashkët egjiptiano-amerikane zbuloi fabrikën e birrës në Abydos, një vend varrimi i lashtë në shkretëtirë. Ata gjetën një numër njësish që përmbajnë rreth 40 enë ...

Load More Posts

Përjetime

3107, 2018

Demaçi dhe Rugova, historia e parrëfyer e një mërie politike /gazetadita.al

31 July, 2018 15:50|Për t'u treguar, Përjetime|

Në fillimin e pranverës së vitit 1990, në një natë të vetme, ndoshta i gjithë qielli i Kosovës, u përflak nga pushkët. Ishte ndoshta hera e parë që kishte një dyndje të tillë nëpër ...

Load More Posts

Si na shikojnë

1704, 2018

“Nacionalizmi shqiptar, bastioni i vetëm kundër ambicieve të Erdogan në Ballkan

17 April, 2018 11:20|Për t'u treguar, Si na shikojnë|

Gazeta greke “Ekathimerini” thotë se nacionalizmi i shqiptarëve është i vetmi mjet për të ndaluar ambicien e Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan në Ballkan. Përmes një editorial ...

Më të fundit

Go to Top