Jetë2018-05-25T11:42:27+02:00

Rriten sërish çmimet e naftës me 5 lekë për litër, për herë të tretë pas pandemisë

Çmimet e karburanteve në vend kanë shënuar sërish rritje gjatë ditëve të fundit, për të tretën herë radhazi në një periudhë disamujore, pas lehtësimit të situatës me pandeminë. Në pikat e tregtimit të operatorëve kryesorë në vend, nafta dhe benzina po shiten me 5 lekë më shtrenjtë. “Kastrati”, operatori më i madh i tregtimit të ...

Mbështetje për shpenzimet e Covid-19; Prurjet nga emigrantët arrijnë në nivelin më të lartë në 11 vjet

Paratë që emigrantët dërgojnë tek të afërmit e tyre në Shqipëri (remitancat) arritën në 169 milionë euro në tremujorin e parë të vitit, duke arritur në nivelin më të lartë që nga viti 2010, sipas statistikave të publikuara nga Banka e Shqipërisë. Në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë, kur sapo ...

RAPORTI/ Përmirësohet cilësia e ujërave të deteve,cilat janë zonat më problematike?

Shqipëria është kthyer vitet e fundit në një magnet për turistët e huaj. Pas kufizimeve të pandemisë në 2020-n, ky vit pritet sërish të tërheqë më shumë turistë, kryesisht nga rajoni dhe Europa Lindore. Krahas rimëkëmbjes së turizmit, një tjetër lajm i mirë është përmirësimi i cilësisë së ujërave që shërbejnë për të bërë banjo ...

Udhëtime

1603, 2021

Eurostat: Net-qëndrimet e turistëve në Shqipëri ranë me 27% në 2020-n

16 March, 2021 10:00|Komunitet, Udhëtime|

Viti 2020 nisi mbarë për turizmin, me rritje të net-qëndrimeve të turistëve në janar e në shkurt, por më pas mori një kthesë të papritur për shkak të kufizimeve që u vunë si rrjedh ...

Load More Posts

Vende

1803, 2021

Tregu i fluturimeve nuk rimëkëmbet; Eurostat: Në Shqipëri është i përgjysmuar

18 March, 2021 14:41|Turizëm, Vende|

Tregu i fluturimeve nuk ka arritur të rimëkëmbet as në dy muajt e parë të këtij viti. Eurostat raportoi ecurinë e fluturimeve tregtare për vendet e Europës, përfshirë dhe Shqipërin ...

Load More Posts

Ushqim

2404, 2020

10 pyetje praktike lidhur me konsumimin e ushqimeve dhe produkteve gjatë pandemisë

24 April, 2020 11:30|Jetë, Ushqim|

Çdo ditë konsumatori ndiehet i frikësuar në lidhje me konsumin e ushqimeve, sa të rrezikuar jemi dhe a mund të merren masa vetjake për të minimizuar rrezikun e infektimit COVID19. ...

Load More Posts

Stil & Design

203, 2021

Shkolla e parë në botë, e printuar në 3D, po merr formë në Madagaskar

2 March, 2021 13:45|Komunitet, Stil & Design|

Printimi 3D ndërton objekte të forta, shtresë pas shtrese, duke krijuar më pak mbetje krahasuar me metodat e prodhimit tradicional Një projekt i ri në Madagaskar po ndryshon blloqe ...

Load More Posts

Më të fundit

Go to Top