Sociale2018-03-01T09:37:39+01:00

Raporti i BERZH: Sa rezistente është Shqipëria ndaj krizës së Covid, ka pak mjekë, problem dhe turizmi

2 Prill, 2020 10:12|Kategoritë: Lajme, Sociale|

Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim ka publikuar sot një raport mbi rezistencën e ekonomive në zhvillim ndaj krizës së shkaktuar nga Covid-19. Dy pikat e dobëta të Shqipëris ...

Nis sot, ja procedura si të aplikoni për “pagën e luftës” 

1 Prill, 2020 13:30|Kategoritë: Lajme, Sociale|

Nga data 1 prill ka nisur aplikimi i subjekteve të vogla, me qarkullim deri në 14 milionë lekë, për të përfituar pagën minimale, apo të ashtuquajturën “pagë e luftës”. Siç kanë bër ...

Sa shpenzon në muaj një familje shqiptare; Kompensimi për COVID-19 mbulon vetëm ushqimet, drita e ujë

26 Mars, 2020 10:00|Kategoritë: Lajme, Sociale|

  Që kur rastet e para e të infektuarve me covid-19 u evidentuan në vend, jeta e qytetarëve është kufizuar për të parandaluar dhe ngadalësuar përhapjen e virusit në popullatë ...

Ja sëmundjet që rëndojnë shqiptarët, duhet të kenë më shumë kujdes nga Covid-19

24 Mars, 2020 11:56|Kategoritë: Lajme, Sociale|

Ashtu si shumica e vendeve europiane, barra e sëmundjeve në Shqipëri anon më së shumti nga çrregullimet e aparatit të qarkullimit të gjakut dhe tumoret. Sipas të dhënave zyrtare të ...

Çfarë zgjodhën shqiptarët për vetëkarantinim, nga vezët tek pijet energjike, 10 produktet më të shitura

23 Mars, 2020 12:02|Kategoritë: Lajme, Sociale|

Grushta dhe zënka për letrën higjenike të tualetit, rafte të zbrazura totalisht të produkteve të konservuara apo të dizifektantëve. Ishin këto pamjet që raportuan mediat ndërkombët ...

Indeksi i OKB, Shqiptarët më të palumturit e Europës, mes 20 shteteve me përkeqësimin më të lartë në botë, nga korrupsioni

20 Mars, 2020 13:31|Kategoritë: Lajme, Sociale|

Shqiptarët janë renditur sërish më të palumturit e Europës, në “Indeksin e Lumturisë 2020”, të publikuar sot nga Organizata e Kombeve të Bashkuara, që i referohet vitit 2019. Shqip ...

Gripi sezonal në ikje, bie intensiteti në javën e parë të marsit, por ishte më agresiv se më 2019

19 Mars, 2020 11:35|Kategoritë: Lajme, Sociale|

Gripi sezonal i cili është në javën e 9 të tij sipas të dhënave zyrtare të Institutit të Shëndetit Publik ka nisur të ketë një kurbë rënëse. Të dhënat zyrtare sipas survejancës tre ...

Pacientët e dyshuar me Covid-19 në Shqipëri, ja kujdesi që duhet për vetëkarantinën

18 Mars, 2020 11:19|Kategoritë: Lajme, Sociale|

Instituti i Shëndetit Publik publikoi disa këshilla për masat që duhet të merren për vetëkarantinën e personave në karantinë për Covid 19. ISHP, për këto këshilla, mbështetet në ud ...

Nga shtyrja e pagesave të taksave, kompensimi i pagave për punonjësit te bonuset për familjet, masat që po merr Italia për të mbështetur ekonominë

17 Mars, 2020 12:56|Kategoritë: Lajme, Sociale|

Italia ka zgjeruar masat stimuluese në përgjigje të pasojave që po shkakton tek bizneset dhe familjet pezullimi i aktiviteteve për shkak të përhapjes së koronavirusit. Të gjitha pa ...