Histori2018-03-01T14:47:52+01:00

Formula e Esatit për Shqipërinë: Përmes Ekuilibrit të Urrejtjes /respublica.al

16 Shkurt, 2019 17:02|Kategoritë: Histori, Për t'u treguar|

Raporti i njeriut me tokën është një raport nga më të lashtët. Nëse e gjurmojmë këtë lidhje me kohën e Mesjetës e deri pas Çlirimit, do të shohim që shqiptari ka qenë zot fuqiplotë ...

Dokument i rrallë/ Kur Sigurimi i Shtetit përgjonte edhe fëmijët

10 Maj, 2018 15:15|Kategoritë: Histori, Për t'u treguar|

Në mars të vitit 1957, një grup fëmijësh në Korçë u përndoqën nga organet e Partisë. Arsyeja? Bojskautizmi… disa e ngatërronin me boksin ndërsa të tjerë e konsideronin veprimtari ...

Rrëfimi i të bijës: Lasgush Poradecit i kërkuan vjershë për Enver Hoxhën, u bë gati të vriste veten!

4 Maj, 2018 15:30|Kategoritë: Histori, Për t'u treguar|

Rrëfimi i së bijës: Përndjekja e tmerrshme që i bënte Sigurimi i Shtetit, Lasgush Poradecit. Tentoi të vriste veten, kur i kërkuan poezi për Enverin Në emisionin “Dosja K”, në Rep ...

Shifrat e frikshme/ 238 të internuar vdiqën në kampet tela me gjemba në vitet 1949-1953

20 Mars, 2018 10:45|Kategoritë: Histori, Për t'u treguar, Përjetime|

238 të internuar vdiqën në kampet tela me gjemba në vitet 1949-1953. Shifrat bëhet publike nga ish -Drejtori i Arkivës së Ministrisë së Brendshme, Kastriot Dervishi. Ai sqaron se t ...

Publikohet fotoja e rrallë e ngritjes së flamurit në Shkodër në 1913-ën

16 Mars, 2018 14:43|Kategoritë: Histori, Për t'u treguar|

Një foto e rrallë është publikuar sot nga ngritja e flamurit shqiptar në Shkodër në vitin 1913. Siç edhe e përshkruan historiani Kastriot Dervishi këtë foto, të pranishëm kanë qenë ...

FOTOT e rralla: Rivarrimi i Naim Frashërit nga italianët në 1940

15 Mars, 2018 16:00|Kategoritë: Histori, Për t'u treguar|

Fotot e arkivit italian “Luce” dëshmojnë ceremoninë e rivarrimit të Frashërit në Tiranë në vitin 1940. Pas ceremonisë së zhvilluar në vitin 1937 kur eshtrat e poetit u sollën nga S ...

Xhufi: Historia e Agim Fagut me një nga gratë e djemve të Mehmet Shehut

10 Mars, 2018 15:46|Kategoritë: Histori, Për t'u treguar, Përjetime|

Historiani dhe Profesori Pëllumb Xhufi kujton në një shkrim për basketbollistin e njohur të viteve ’70, Agim Fagun, rrëfimin e këtij të fundit kur në një ditë dimri të vitit 1979, ...

Kur të rinjtë derdhnin… grushta dhe shkelma nëpër aksionet e rinisë

5 Mars, 2018 15:41|Kategoritë: Histori, Për t'u treguar, Përjetime|

Publikohet raporti i vitit 1973 i sekretarit të parë të Bashkimit të Rinisë së Punës së Shqipërisë, Jovan Bardhi, dërguar Komitetit Qëndror, për rrahjet e vullnetarëve në sektorin ...

Kryeministri i Shqipërisë që përfundoi duke pastruar pusetat dhe ujërat e zeza

22 Shkurt, 2018 15:07|Kategoritë: Histori, Për t'u treguar|

Shumë banorë të Elbasanit e mbajnë ende mend pastruesin e banjave te markata e qytetit. Një plak i gjatë, i kërrusur, me çizme llastiku ngjyrë jeshile deri në kupën e gjurit, një p ...