Përreth2018-05-25T11:44:30+02:00

Raporti i OBSH dhe UNICEF: Më shumë se 800 mln fëmijë nuk kanë akses në larjen e duarve në shkolla

Më shmë se 800 milionë fëmijë në të gjithë botën nuk janë në gjendje të lajnë duart e tyre në shkollë, sipas një raporti të përbashkët të publikuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët (UNICEF). Udhëzimet për rihapjen e shkollave gjatë pandemisë së Covid-19 theksojnë nevojën e higjienës ...

OKB: Bota po përballet me një “katastrofë” në arsimimin e gjeneratave të reja

Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres paralajmëroi sot se bota po përballet me një “katastrofë për gjeneratat e reja” pas mbylljes së shkollave për shkak të pandemisë së koronavirusit dhe “kthimi i studentëve/nxënësve në shkolla dhe institucionet mësimore sa më të sigurta të jetë e mundur duhet të jetë një ...

Normaliteti i ri, Covid-19 nuk do të largohet. Bota po përpiqet të funksionojë me praninë e tij.

Njerëzit duhet të ndryshojnë sjelljen për të parandaluar valën e dytë të virusit   Ju mund të jeni të rraskapitur, por pandemia e Covid-19 sapo ka filluar. Gjashtë muaj pasi shkencëtarët kinezë njoftuan Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për një virus të ri që shkaktonte pneumoni vdekjeprurëse, Covid-19 – siç u quajt më vonë sëmundja ...

Gjeopolitikë

2004, 2018

Kongresi Amerikan: Rusia kërcënon Ballkanin, nuk presim që BE t’i zgjidhë problemet

20 Prill, 2018 13:22|Gjeopolitikë, Përreth|

Shtetet e Bashkuara duhet të vazhdojnë angazhimin për të ndihmuar vendet e Ballkanit Perëndimor, u shprehën pjesëmarrësit në një seancë dëgjimore të zhvilluar dje në Nënkomisionin ...

Rajoni

2506, 2020

Kroacia vendos karantinë 14-ditore për katër vende nga Ballkani, përfshihet edhe Kosova

25 Qershor, 2020 14:14|BE, Rajoni|

Kroacia ka vendosur përsëri karantinë për vizitorët nga katër fqinjët e saj nga Ballkani pas një vale të dytë të koronavirusit në rajon. Udhëtarët nga Bosnja, Serbia, Kosova dhe Ma ...

Shiko më shumë artikuj

BE

407, 2020

Sa dëme ka shkaktuar Covid-19 në qytetet e mëdha perëndimore?

4 Korrik, 2020 17:22|BE, Përreth|

Deri vonë, qytetet e mëdha të botës ishin të pandalshme. Çdo vit, qytete si Nju Jorku, Londra dhe Parisi pasuroheshin dhe populloheshin gjithnjë e më tepër. Që nga fillimi i shekul ...

Shiko më shumë artikuj

Bota

1308, 2020

Raporti i OBSH dhe UNICEF: Më shumë se 800 mln fëmijë nuk kanë akses në larjen e duarve në shkolla

13 Gusht, 2020 12:38|Bota, Përreth|

Më shmë se 800 milionë fëmijë në të gjithë botën nuk janë në gjendje të lajnë duart e tyre në shkollë, sipas një raporti të përbashkët të publikuar nga Organizata Botërore e Shënde ...

Shiko më shumë artikuj

Më të fundit