BE2018-03-01T14:56:25+01:00

BioNTech do të shpërndajë rreth 75 mln doza shtesë në BE

1 Shkurt, 2021 11:51|Kategoritë: BE, Përreth|

BioNTech do të japë rreth 75 milion doza shtesë të vaksinës së saj në Bashkimin Europian, sipas një deklarate nga prodhuesi gjerman i barnave. “Në tremujorin e dytë, deri në 75 mil ...

Një vaksinë e re ne Britani, efektive kundër virusit 89.3 për qind

29 Janar, 2021 11:06|Kategoritë: BE, Përreth|

Një vaksinë e re kundër koronavirusit është provuar të jetë efektive 89.3 për qind në eksperimentet e fazës së tretë të zhvilluar në shkallë të gjerë në Mbretërinë e Bashkuar. Vaks ...

Champs-Élysées, projekti për ta shndërruar në një hapësirë të gjelbër

25 Janar, 2021 12:41|Kategoritë: BE, Përreth|

Champs-Élysées do të ndryshojë tërësisht dhe do të bëhet zemra e gjelbër (edhe më chic) e Parisit. Këtë e njoftoi kryetarja e Bashkisë së Parisit, Anne Hidalgo, duke ilustruar me d ...

Kompanitë europiane përmirësojnë diversitetin në vitin pandemik, më shumë gra në pozicionet drejtuese

22 Janar, 2021 12:51|Kategoritë: BE, Përreth|

Numri i ndërmarrjeve kryesore europiane me pjesëmarrje të lartë të grave në pozicionet drejtuese është dyfishuar gjatë vitit të kaluar, por kishte më pak përparim në vendet e para ...

Janë administruar mbi 35 mln doza, arsyet pse disa vende kanë përparuar më shumë me vaksinimin

15 Janar, 2021 12:07|Kategoritë: BE, Përreth|

Është një mrekulli e mjekësisë moderne që shkencëtarët ishin në gjendje të krijonin disa vaksina të suksesshme kundër Covid-19, një virus që nuk ishte në radarët e tyre një vit më ...

Vaksinimi në Bashkimin Europian do të fillojë nga 27 dhjetori

17 Dhjetor, 2020 15:30|Kategoritë: BE, Përreth|

Vendet e Bashkimit Europian do të fillojnë të vaksinojnë njerëzit kundër koronavirusit nga 27 dhjetori, tha sot presidentja e Komisionin Europian, Ursula von der Leyen. “Më 27, 28 ...

Britania, vendi i parë që miraton vaksinën e Pfizer / BioNTech, nisë vaksinimi javën e ardhshme

2 Dhjetor, 2020 11:05|Kategoritë: BE, Përreth|

Britani është bërë vendi i parë që lejon përdorimin e vaksinës anti-covid të Pfizer dhe BioNTech, pasi iu dha autorizimi i përkohshëm për përdorim urgjent, njoftuan kompanitë. Kjo ...

Gjermania kërkon marrëveshje me BE për të mbajtur mbyllur vendpushimet e skive deri në janar

26 Nëntor, 2020 13:25|Kategoritë: BE, Përreth|

Gjermania po kërkon një marrëveshje me vendet e Bashkimit Europian për të mbajtur vendpushimet e skive të mbyllura deri në fillim të janarit, në një përpjekje për të frenuar përhap ...

Një skemë e taksës së sheshtë po i tërheq të pasurit drejt Italisë

23 Nëntor, 2020 13:30|Kategoritë: BE, Përreth|

Shumë prej tyre janë britanikë që po arratisen nga Brexit   Ah, Italia! “Njëkohësisht shkolla dhe sheshi i lojërave të botës”, siç e përshkroi një nga personazhet e E.M. Forst ...

Eurostat: Europa pa një rritje dramatike të vdekjeve në pranverë, 237 mijë më shumë, kryesojnë Spanja dhe Italia

19 Tetor, 2020 16:17|Kategoritë: BE, Përreth|

Europa ka shënuar një rritje dramatike të vdekjeve në fillim të pranverës së këtij viti, që kanë qenë më të lartat në Itali dhe Spanjë sipas të dhënave që janë publikuar nga Instit ...

Go to Top