“Nacionalizmi shqiptar, bastioni i vetëm kundër ambicieve të Erdogan në Ballkan

2018-04-17T11:20:09+02:0017 Prill, 2018 11:20|Categories: Për t'u treguar, Si na shikojnë|

Gazeta greke “Ekathimerini” thotë se nacionalizmi i shqiptarëve është i vetmi mjet për të ndaluar ambicien e Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan në Ballkan. Përmes një editorial ...

Shkrimi i 1885 në gazetën Franceze: Gratë suliote, këto heroina shqiptare me një fund tragjik

2018-04-13T18:36:56+02:0013 Prill, 2018 18:36|Categories: Për t'u treguar, Si na shikojnë|

Gazeta franceze, « Le Petit Parisien », ka botuar, me 6 tetor 1885, në faqen n°2, një shkrim që trajton rolin e grave në luftë dhe mban titullin « Les femmes soldats – Gratë ushtar ...

The Washington Post për protestën e kuksianëve

2018-04-05T10:40:01+02:005 Prill, 2018 10:40|Categories: Për t'u treguar, Si na shikojnë|

Opozita ka bllokuar katër kryqëzime kryesore të Shqipërisë në një protestë anti-qeveritare duke e akuzuar atë për lidhje me krimin e organizuar dhe për rritjen e taksave e varfëris ...

Turistët e huaj në Shqipërinë e para viteve ’90, si akomodoheshin në Hotel Dajti

2018-03-20T16:08:51+01:0023 Shkurt, 2018 16:06|Categories: Për t'u treguar, Si na shikojnë|

Gjatë periudhës së regjimit komunist, edhe pse turizmi nuk konsiderohej degë prioritare e ekonomisë, sërish nuk kanë munguar turistët e huaj. Në vitet ’50 do të krijohej ndërmarrja ...

Go to Top