Ekspertët e INSTAT: Shqipëria, me nivelet më të larta të emigrimit të “trurit”, po varfërohet vendi

2021-09-21T13:34:37+02:0021 September, 2021 13:34|Categories: Lajme, Sociale|

Emigracioni në nivele të larta i njerëzve të arsimuar nga vendi do të varfërojë ekonominë dhe gjithashtu ndikon negativisht në rritjen e qëndrueshme dhe afatgjatë të vendit – thotë ...

13.5% e shqiptarëve nuk plotësojnë nevojat për ekzaminim mjekësor pasi janë të shtrenjta, më e larta në Europë, sipas Eurostat

2021-09-21T13:37:16+02:0020 September, 2021 13:29|Categories: Lajme, Sociale|

13.5% e shqiptarëve vetë-deklaruan në vitin 2019 se ata nuk kanë mundësi që të plotësojnë nevojat për ekzaminime shëndetësore, pasi janë shumë të shtrenjta. Shifrat janë publikuar ...

Edhe Çekia i heq kufizimet për udhëtarët shqiptarë; Ja lista e plotë e shteteve

2021-06-29T11:52:02+02:0029 June, 2021 11:52|Categories: Lajme, Sociale|

Sa vjen e po shtohet numri i shteteve të Europës që kanë hequr kufizimet në udhëtime për shtetasit Shqiptarë. Tirana International Airport njoftoi se nga sot, hiqen të gjitha kufiz ...

Kultura, INSTAT: Të huajt preferuan monumentet, vendasit parqet arkeologjike; Shtrenjtohen librat

2021-06-25T13:34:14+02:0025 June, 2021 13:34|Categories: Lajme, Sociale|

Instituti i Statistikave publikoi për herë të parë të dhëna të detajuara mbi statistikat e kulturës në vend. Referuar shifrave ashtu siç pritej në vitin 2020 janë prekur thuajse të ...

Tirana më e pasura, Kukësi më i varfri thellon hendekun në 2019

2021-06-24T12:48:00+02:0024 June, 2021 12:48|Categories: Lajme, Sociale|

Qarku më i varfër në vend, Kukësi e thelloi me tej hendekun e mirëqenies në raport me mesataren kombëtare në vitin 2019. Sipas INSTAT PBB-ja për frymë në Kukës ishte sa 61 për qind ...

Qytetet më të shtrenjta në botë për të huajt; Tirana në vendin e 152, përkeqësohet me 11 vende

2021-06-23T11:49:21+02:0023 June, 2021 11:49|Categories: Lajme, Sociale|

Kryeqyteti i Turkmenistanit në Azinë Qendrore është cilësuar si qyteti më i shtrenjtë në botë për punëtorët e huaj. Ashgabat, një qytet me rreth një milion banorë, kryesoi raportin ...

Aksidentet u rritën me 40%, vetëm në maj humbën jetën 20 persona, shkak kryesor sjellja e shoferëve

2021-06-18T12:59:45+02:0018 June, 2021 12:59|Categories: Lajme, Sociale|

Pesë muajt e parë të këtij viti kanë shënuar një rritje drastike të numrit të aksidenteve, të personave të plagosur në to dhe atyre që fatkeqësisht kanë humbur jetën. Statistikat z ...

Pandemia godet Shkodrën, me mbylljen më të madhe të bizneseve më 2020

2021-06-16T11:21:26+02:0016 June, 2021 11:21|Categories: Lajme, Sociale|

Kryeqendra e Veriut të vendit, Shkodra duket se ka qenë më e goditura nga kriza e pandemisë së koronavirusit. Teksa në të gjithë vendin, numri i bizneseve vitin e kaluar shënoi rri ...

Stambolli bëhet destinacioni i parë i fluturimeve të shqiptarëve për janar-prill 2021

2021-06-11T10:50:45+02:0010 June, 2021 10:50|Categories: Lajme, Sociale|

Kufizimet e fluturimeve për shkak të pandemisë kanë ndryshuar tërësisht destinacionet ku fluturojnë shqiptarët. Tashmë nuk janë më qytetet italiane, por për 4-mujorin e parë të kë ...

Go to Top