Sa e përdorimin celularin?! Rritet përdorimi i internetit, ulen thirrjet zanore dhe mesazhet

2020-02-12T10:26:42+02:0012 Shkurt, 2020 10:26|Kategoritë: Çështje, Komunitet|

Gjatë tre muajve të fundit të vitit të kaluar një shqiptar ka konsumuar mesatarisht në një muaj 181 minuta dalëse, 32 SMS dhe 3.45 GB Internet. Krahasuar me tremujorin e tretë, kon ...

Rritja e sëmundjeve kronike, në Shqipëri 93.1% e popullsisë të prekur

2020-02-11T11:16:14+02:0011 Shkurt, 2020 11:16|Kategoritë: Çështje, Komunitet|

Pavarësisht rritjes së jetëgjatësisë, sëmundjet kronike dhe jo të transmetueshme janë shndërruar në një kërcënim global. Çdo vit në të gjithë globin, 15 milion njerëz vdesin para m ...

STUDIMI/ Stresi në familje godet sistemin imunitar të fëmijëve

2020-02-06T12:13:14+02:006 Shkurt, 2020 12:13|Kategoritë: Komunitet|

Stresi i lartë familjar mund të ndikojë në sistemin imunitar të fëmijëve. Kjo është zbuluar nga një studim i kryer nga Universiteti Jönköping, Suedi, dhe publikuar në Journal of Im ...

Edhe truri duhet të ushqehet; Çfarë të hani që të jeni produktivë

2020-01-29T12:00:39+02:0029 Janar, 2020 12:00|Kategoritë: Si t'i bëjmë gjërat, Uncategorized|

Truri është një organ i uritur, qelizat e tij kërkojnë dy herë më shumë energji se çdo organ tjetër i trupit. Në mënyrë që ai të funksionojë mirë, ky nivel energjie duhet të mbahe ...

Drafti i ri, pas tërmetit, do të kontrollohen të gjitha objektet, që kanë mbi 50 vjet që janë ndërtuar

2020-01-22T11:55:30+02:0022 Janar, 2020 11:55|Kategoritë: Jetë, Komunitet|

Objektet që janë ndërtuar prej më shumë sesa 50 vitesh do i nënshtrohen një procesi të hollësishëm të auditimit teknik, për t’u parë nëse ato plotësojnë kërkesat minimale të rezist ...

Rikthehen thirrjet mashtruese në celularë, tani me prefikset nga vendet europiane

2020-01-13T12:09:18+02:0013 Janar, 2020 12:09|Kategoritë: Çështje, Komunitet|

Thirrjet mashtruese nga telefoni janë rikthyer sërish këtë fillim viti. Në vitin 2018 Shqipëria u piketua nga një sërë skemash mashtruese që operonin përmes thirrjeve telefonike me ...

Paketat e cigareve nga 1 janari kushtojnë 10 lekë më shumë, rriten edhe çmimet e fruta-perimeve

2020-01-10T10:58:21+02:0010 Janar, 2020 10:58|Kategoritë: Çështje, Komunitet|

Çmimet e paketave të cigareve u rriten me 10 lekë në fillim të janarit. Burimet nga tregu i furnizimit me shumicë pohuan se, shkak u bë rritja e akcizës me 5 lekë në fillim të këti ...

Zbuloni punët që pritet të paguhen dhe kërkohen më shumë në 2020 në Shqipëri

2020-01-08T14:22:24+02:008 Janar, 2020 14:21|Kategoritë: Çështje, Komunitet|

Viti 2020 nis me më shumë shpresa për këdo. Shpresa për një punë më të mirë, për më shumë të ardhura, për rritje në detyrë, avancim në karrierë. Duket e vështirë në një ekonom ...