Rikthehen thirrjet mashtruese në celularë, tani me prefikset nga vendet europiane

2020-01-13T12:09:18+02:0013 Janar, 2020 12:09|Kategoritë: Çështje, Komunitet|

Thirrjet mashtruese nga telefoni janë rikthyer sërish këtë fillim viti. Në vitin 2018 Shqipëria u piketua nga një sërë skemash mashtruese që operonin përmes thirrjeve telefonike me ...

Paketat e cigareve nga 1 janari kushtojnë 10 lekë më shumë, rriten edhe çmimet e fruta-perimeve

2020-01-10T10:58:21+02:0010 Janar, 2020 10:58|Kategoritë: Çështje, Komunitet|

Çmimet e paketave të cigareve u rriten me 10 lekë në fillim të janarit. Burimet nga tregu i furnizimit me shumicë pohuan se, shkak u bë rritja e akcizës me 5 lekë në fillim të këti ...

Zbuloni punët që pritet të paguhen dhe kërkohen më shumë në 2020 në Shqipëri

2020-01-08T14:22:24+02:008 Janar, 2020 14:21|Kategoritë: Çështje, Komunitet|

Viti 2020 nis me më shumë shpresa për këdo. Shpresa për një punë më të mirë, për më shumë të ardhura, për rritje në detyrë, avancim në karrierë. Duket e vështirë në një ekonom ...

Mbi 130 njësi industriale janë dëmtuar nga goditjet e tërmetit, kryesisht në Durrës

2019-12-09T09:38:47+02:009 Dhjetor, 2019 9:38|Kategoritë: Çështje, Komunitet|

Konfindustria, mbështetur në të dhënat e deritashme të drejtpërdrejta operative vlerëson, se mbi 130 njësi industriale janë dëmtur nga goditjet e tërmetit të 26 nëntorit 2019 kryes ...

Metodologjia e profesorëve amerikanë për ringritjen pas tërmetit

2019-12-02T11:42:58+02:002 Dhjetor, 2019 11:42|Kategoritë: Çështje, Komunitet|

Në përgjigje të tërmeteve të kaluara në Kaliforni dhe në Japoni komunitetet e prekura i janë drejtuar sfidës së riparimit dhe rindërtimit pas tërmetit. Profesorët amerikanë Robert ...

Si të kërkoni për një punë tjetër, kur jeni i punësuar…?

2019-11-08T12:22:28+02:008 Nëntor, 2019 10:00|Kategoritë: Çështje, Komunitet|

Çdo punonjës ambicioz di si të jetë gjithmonë i vëmendshëm për mundësi më të madha në një vend pune. Një punëkërkues modern pret që të ngrihet në detyrë çdo 2-3 vjet, në mënyrë që ...

Studimi/ Një të riu në Ballkanin Perëndimor i duhet 2 vite për të gjetur një punë

2019-09-20T13:31:13+02:0020 Shtator, 2019 13:31|Kategoritë: Çështje, Komunitet|

Statistikat tregojnë se më shumë se 700.000 vende të reja pune janë krijuar në 7 vitet e fundit në Ballkanin Perëndimor, por vetëm 4.3% e tyre arritën të ishin një vend pune nga të ...