Sociale2018-03-01T09:37:39+01:00

Na lini të qetë në hallin tonë! Pse produkti turistik në Shqipëri është më i liri në rajon

23 Korrik, 2020 14:22|Kategoritë: Lajme, Sociale|

Në përgjigje të ankesave në media për çmimet e larta në hotelet shqiptare Besnik Vathi Operator Turistik Mora përsipër të sqaroj lidhur me vërejtjet e rëna në media për administrat ...

Eurostat: Shqiptarët, të tretët të refuzuarit në botë për të hyrë në vendet e BE-së, 31 mijë u urdhëruan të largohen

22 Korrik, 2020 15:40|Kategoritë: Lajme, Sociale|

Shqiptarët renditen të tretët në botë, pas marokenëve dhe ukrainasve që iu është refuzuar hyrja në Bashkimin Europian në vitin 2019 dhe po të tretët për numrin e personave që janë ...

Tre lloje resortesh që do të zhvillohen tek Rana e Hedhun, plani për transportin me kremalier

21 Korrik, 2020 11:59|Kategoritë: Lajme, Sociale|

Zona e Ranës së Hedhun në Shëngjin parashikohet që të shihet me prioritet për zhvillimin e turizmit dhe si e tillë duket se nuk do të shpëtojë dot nga investimet në restorte. Plani ...

64% e shqiptarëve nuk e përballojnë dot një javë pushime jashtë shtëpisë, sa dyfishi i BE, më e larta në Europë

20 Korrik, 2020 14:12|Kategoritë: Lajme, Sociale|

Me krizën e koronavirusit që ka mbërthyer gjithë globin dhe ka pezulluar planet e udhëtimeve për shumëkënd, turizmi i brendshëm mbetet shpresa e vetme për të rimëkëmbur sektorin. T ...

Studimi i The Lancet: Popullsia e Shqipërisë mund të përgjysmohet deri në vitin 2100

20 Korrik, 2020 14:09|Kategoritë: Kryesore, Sociale|

Popullsia e Shqipërisë pritet të zbresë në 1.32 milionë banorë në vitin 2100, duke u tkurrur me 52% në krahasim me vitin 2017, sipas skenarit, që bazohet në objektivat e zhvillimit ...

Fluturime në kohë pandemie: Turistë vetëm nga Ukraina, Polonia, Bjellorusia; Shqiptarët ikin në Turqi

20 Korrik, 2020 13:35|Kategoritë: Lajme, Sociale|

Tregu i fluturimeve ka ndryshuar tërësisht pas pandemisë që goditi vendin. Pas hapjes së qiejve, fluturimet nga aeroporti i Rinasit janë shtuar, por sërish ato mbeten të kufizuara. ...

Mosha mesatare e vdekjeve në vend nga Covid-19 zbret me 3.4 vite në 67.8 vjeç; rreth 19% janë nën 60 vjeç

16 Korrik, 2020 14:33|Kategoritë: Lajme, Sociale|

Mosha mesatare e jetëve të humbura nga Covid -19 po ulet teksa përhapja e pandemisë në vendin tonë po përhapet me ritme te shpejta, duke zbritur tek moshat e reja. Sipas të dhënav ...

Maskat të detyrueshme në çdo ambient të mbyllur, nga zyrat, njësitë e shërbimit e deri te ashensorët; Çdo shkelës gjobitet 2 mijë lekë

15 Korrik, 2020 15:39|Kategoritë: Lajme, Sociale|

Qeveria shqiptare ka vendosur sot përdorimin e maskës/barrierën mbrojtëse prej tekstili si të detyrueshme në çdo ambient të mbyllur. Pas mbledhjes së qeverisë, Ministrja e Shëndetë ...

Eurostat jep të dhënat krahasuese për rajonin: Shqiptarët jetojnë më gjatë, por janë më të varfër dhe po lindin më pak

14 Korrik, 2020 12:08|Kategoritë: Lajme, Sociale|

Eurostat ka publikuar fakte dhe shifra për disa shtete të Ballkanit që janë në negociata për bisedime pranimi dhe anëtarësimi në Bashkimin Europian, (Shqipëria, Maqedonia, mali i Z ...