Amsterdam, tour virtual në strehimin e fshehtë të Anna Frank

2021-01-29T11:15:21+01:001 February, 2021 15:12|Categories: Art pamor, Kulturë|

Ekzistojnë vende, si Shtëpia e Anna Frank-ut, të cilat na bëjnë të ndiejmë dëshpërimin dhe dhimbjen, por edhe forcën, këmbënguljen dhe qëndrueshmërinë e atyre që jetuan horrorin e ...

Ukraina kërkon që Çernobili të bëhet Trashëgimi e UNESCO-s, 20 vjet pas mbylljes së centralit

2020-12-15T15:56:47+01:0016 December, 2020 15:49|Categories: Çështje, Kulturë|

Incidenti i Çernobilit në vitin 1986 është më i rëndi që ka ndodhur në një central bërdhamor, duke e klasifikuar si katastrofë e nivelit 7   Më 15 dhjetor 2000 u fik reaktori ...

4 leksione biznesi nga miliarderi i kozmetikës, Leonard Lauder

2020-11-27T10:53:12+01:0027 November, 2020 16:00|Categories: Art pamor, Kulturë|

Të gjitha rrugët e kanë çuar Leonard Lauder, te biznesi i familjes. Që kur ishte fëmijë, -shkruan Lauder në librin e tij të kujtimeve, “Company I Keep”, kishte parë të ëmën (në kra ...

Poetja amerikane, Louise Glück, fiton Çmimin Nobel për Letërsinë

2020-10-08T16:13:10+02:008 October, 2020 16:13|Categories: Kulturë, Libra|

Çmimi Nobel për Letërsinë, këtë vit iu dha poetes amerikane Louise Glück, “për zërin e saj të pagabueshëm poetik, që me një bukuri të ashpër e bën universale ekzistencën individual ...

Shtëpia e Adolf Hitlerit do të “neutralizohet” thotë Austria

2020-06-03T22:51:45+02:003 June, 2020 22:50|Categories: Bota, Kulturë|

Austria ka zbuluar planet për të "neutralizuar" ndërtesën ku lindi diktatori gjerman nazist Adolf Hitler, duke e kthyer atë në një stacion policie. Qeveria e bleu ndërtesën në vit ...

Qytetet që po duken tërësisht të shkreta, si pasojë e masave të marra anti-virus (FOTOT)

2020-04-08T15:54:15+02:009 April, 2020 13:33|Categories: Fotografi, Kryesore|

Shumë shtete dhe qytete në mbarë globin janë duke u dukur plotësisht të shkreta, pasi qeveritë kanë vendosu masa të ashpra në përpjekje për të parandaluar përhapjen e koronavirusit ...

Nga Musama te MarteS, art dhe pranverë në muzetë e rinj

2018-03-20T09:07:36+01:0020 March, 2018 9:07|Categories: Art pamor, Kulturë|

Disa të sapoçelur, të tjerë priten të hapen – ja hapësirat e reja kushtuar formave të ndryshme të artit… Musama, Muzeu i Sapunit në Marsejë Ndodhet në Rue Fiocca 1, në zonën Vieux ...

Go to Top