Besa, Kanuni, kokaina – pallavrat e zakonshme që mbajnë në këmbë titujt për Mafien Shqiptare /respublica.al

2019-01-14T15:43:37+02:0014 Janar, 2019 15:41|Kategoritë: Kuvendim, Opinion|

Gazeta e njohur britanike “The Guardian” i është shtuar sot listës së pafundme të mediave që shkruajnë për të ashtuquajturën Mafia Shqiptare. Përmes një shkrimi ku nuk ka ndonjë t ...

E bardha e borës nxiu koncesionin e Rrugës së Kombit, qytetarët mund ta padisin qeverinë /gazetasi.al

2019-01-12T20:19:20+02:0012 Janar, 2019 20:17|Kategoritë: Kuvendim, Opinion|

Dëbora e parë për 2019-ën hapi plagë të vjetra në lidhje me koncensioarin e shumëdebatuar të Rrugës së Kombit. Megjithëse kompania ka deklaruar se ka në dispozicion 25 borëpastrues ...

Rrokullima është afër kur qeveris me “forma edukimi” /respublica.al

2018-12-24T12:05:25+02:0024 Dhjetor, 2018 12:05|Kategoritë: Kuvendim, Opinion|

Ministri i ri i Brendshëm duket se udhëhiqet nga realitete të polarizuara. Sipas tij edhe në një debat qesharak si ky për ndalimin e lëndëve piroteknike, mes të cilëve edhe fishekz ...

Vendi nuk qeveriset në “Facebook” /panorama.com.al

2018-12-20T13:01:46+02:0020 Dhjetor, 2018 13:00|Kategoritë: Kuvendim, Opinion|

Çmenduria është se aksioni politik po fshihet, po bëhet i pakapshëm për njerëzit e zakonshëm. Politika sot bëhet në “Facebook”. Jeta online, edhe pse ne e trajtojmë atë si një fll ...

Protesta e studentëve dhe … intelektuali në litar! /kohajone.com

2018-12-12T15:05:46+02:0012 Dhjetor, 2018 15:05|Kategoritë: Kuvendim, Opinion|

Nga Artan Fuga. E bukur se lidhur me protestat e studentëve dëgjojmë “kinezërira” nga më absurdet. Ka disa të “mëncur” – maskarenj të lindur, mashtruesa qysh në vezë, që thonë : Am ...

Kthimi Mid’hat Frashërit dhe “hakmarrja e historisë” /gazetasi.al

2018-11-16T17:20:37+02:0016 Nëntor, 2018 17:18|Kategoritë: Kuvendim, Opinion|

Suadela Balliu – “Në punë kije për lavdi të jesh shërbestar. Ji i lumtur kur bën një send të dobishëm, pa le të mos e dijë bota”. Kështu shkruante Mid’hat bej Frashëri sikur ta kis ...

Stërgjyshes sime të shtrenjtë, Evdhoksisë! /peizazhe.com

2018-11-06T13:43:11+02:006 Nëntor, 2018 13:43|Kategoritë: Kuvendim, Opinion|

Ti vdiqe në 1994. Gjyshi, dhëndri yt, vdiq në 1992. Gjyshja, bija jote, vdiq në 2017. Të tre i përkisnit një fshati të vogël minoritar, ngjitur me “Lazaratin e tmerrshëm”. Ju kujto ...

5 anarkitë e Shqipërisë! Kur Fan Noli i përshkruante shqiptarët, njësoj sikur ta kish bërë sot /Konica.al

2018-09-19T14:35:16+02:0019 Shtator, 2018 14:35|Kategoritë: Kuvendim, Opinion|

  Noli është nga ato figura komplekse që rrallë mund t’i kuptosh drejtë, pasi gjithmonë ka diçka të fshehur brenda çdo fjale. Në gjithë fjalimet që Noli ka mbajtur, është vler ...