Raporti i OBSH dhe UNICEF: Më shumë se 800 mln fëmijë nuk kanë akses në larjen e duarve në shkolla

2020-08-13T12:38:33+02:0013 August, 2020 12:38|Categories: Bota, Përreth|

Më shmë se 800 milionë fëmijë në të gjithë botën nuk janë në gjendje të lajnë duart e tyre në shkollë, sipas një raporti të përbashkët të publikuar nga Organizata Botërore e Shënde ...

OKB: Bota po përballet me një “katastrofë” në arsimimin e gjeneratave të reja

2020-08-04T13:39:38+02:004 August, 2020 13:39|Categories: Bota, Përreth|

Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres paralajmëroi sot se bota po përballet me një “katastrofë për gjeneratat e reja” pas mbylljes së shk ...

Normaliteti i ri, Covid-19 nuk do të largohet. Bota po përpiqet të funksionojë me praninë e tij.

2020-07-27T13:46:30+02:0027 July, 2020 13:46|Categories: Bota, Përreth|

Njerëzit duhet të ndryshojnë sjelljen për të parandaluar valën e dytë të virusit   Ju mund të jeni të rraskapitur, por pandemia e Covid-19 sapo ka filluar. Gjashtë muaj pasi s ...

OBSH: Mos prisni vaksinimet e para të Covid-19 para fillimit të vitit 2021

2020-07-23T14:15:21+02:0023 July, 2020 14:15|Categories: Bota, Përreth|

Studiuesit janë duke bërë “përparim të mirë” në zhvillimin e vaksinave kundër Covid-19, por përdorimi i tyre i parë nuk mund të pritet deri në fillim të vitit 2021, tha të mërkurën ...

Amnesty International: Qeveritë duhet të mbajnë përgjegjësi për vdekjen e punonjësve të kujdesit shëndetësor nga Covid-19

2020-07-13T12:48:16+02:0013 July, 2020 12:48|Categories: Bota, Përreth|

Më shumë se 3 mijë punonjës të kujdesit shëndetësor kanë humbur jetën si pasojë e koronavirusit në nivel global dhe qeveritë duhet të mbajnë përgjegjësi për vdekjen e tyre, thuhet ...

Thellimi i krizës globale të punësimit, 400 mln vende të humbura në tremujorin e dytë

2020-07-02T15:11:55+02:002 July, 2020 15:11|Categories: Bota, Përreth|

Perspektiva për tregun global të punës në gjysmën e dytë të vitit 2020 është “shumë e pasigurt” dhe parashikimi i rikuperimit nuk do të jetë i mjaftueshëm që punësimi të kthehet në ...

Vdekshmëria nga Covid 19, më e ulëta nga katër pandemitë më të mëdha të shekullit

2020-06-04T23:01:42+02:005 June, 2020 10:00|Categories: Bota, Përreth|

Pandemia Covid-19 e ka ndikuar negativisht ekonominë globale më shumë se çdo njëra nga pandemitë e 100 viteve të fundit edhe pse shkallën e vdekshmërisë për banorë e ka më të ulëtë ...

Shtëpia e Adolf Hitlerit do të “neutralizohet” thotë Austria

2020-06-03T22:51:45+02:003 June, 2020 22:50|Categories: Bota, Kulturë|

Austria ka zbuluar planet për të "neutralizuar" ndërtesën ku lindi diktatori gjerman nazist Adolf Hitler, duke e kthyer atë në një stacion policie. Qeveria e bleu ndërtesën në vit ...

Hakerat vjedhin të dhënat personale të 9 milionë klientëve të EasyJet

2020-05-19T15:11:05+02:0019 May, 2020 15:11|Categories: Bota, Përreth|

Të dhënat e udhëtimeve dhe adresat e postës elektronike të rreth nëntë milionë klinetëve të kompanisë ajrore britanike “EasyJet” kanë rënë pre e hakerimit përmes një sulmi shumë të ...

Duhanpirësit, ish-duhanpirësit, dyfish të rrezikur rëndë nga Covid, zbulon studimi

2020-05-13T12:09:00+02:0013 May, 2020 15:55|Categories: Bota, Përreth|

Duhanpirësit dhe ish-duhanpirësit, përfshirë përdoruesit e cigareve elektronike, kanë një rrezik dukshëm më të madh të rasteve të rënda të prekur nga Covid-19 dhe të humbasin më sh ...

Go to Top