Champs-Élysées, projekti për ta shndërruar në një hapësirë të gjelbër

2021-01-25T10:43:01+01:0025 Janar, 2021 12:41|Kategoritë: BE, Përreth|

Champs-Élysées do të ndryshojë tërësisht dhe do të bëhet zemra e gjelbër (edhe më chic) e Parisit. Këtë e njoftoi kryetarja e Bashkisë së Parisit, Anne Hidalgo, duke ilustruar me d ...

Kompanitë europiane përmirësojnë diversitetin në vitin pandemik, më shumë gra në pozicionet drejtuese

2021-01-22T09:56:15+01:0022 Janar, 2021 12:51|Kategoritë: BE, Përreth|

Numri i ndërmarrjeve kryesore europiane me pjesëmarrje të lartë të grave në pozicionet drejtuese është dyfishuar gjatë vitit të kaluar, por kishte më pak përparim në vendet e para ...

Amsterdami, qyteti me stilin e jetës më të shëndetshëm në botë

2021-01-19T13:36:45+01:0019 Janar, 2021 12:29|Kategoritë: Bota, Përreth|

Amsterdami është qyteti me stilin e jetës më të shëndetshëm. I famshëm për biçikletat dhe kanalet piktoreskë, nuk është e habitshme që qëndron në krye të klasifikimit – zhvillon m ...

Janë administruar mbi 35 mln doza, arsyet pse disa vende kanë përparuar më shumë me vaksinimin

2021-01-15T14:08:55+01:0015 Janar, 2021 12:07|Kategoritë: BE, Përreth|

Është një mrekulli e mjekësisë moderne që shkencëtarët ishin në gjendje të krijonin disa vaksina të suksesshme kundër Covid-19, një virus që nuk ishte në radarët e tyre një vit më ...

Pasaportat më të fuqishme në botë për vitin 2021, Japonia kryeson listën, Shqipëria në vendin e 52

2021-01-07T13:36:21+01:007 Janar, 2021 13:35|Kategoritë: Bota, Përreth|

Ditët kur merrje valixhen, niseshe për aeroport, tregoje një pasaportë dhe i hipje aeroplanit për të shkuar diku, tani për tani, janë një kujtim i largët. Pandemia E Covid-19 ka t ...

Sondazhi, ja se si Covid-19 ka ndikuar në jetën e punëtorëve në të gjithë botën

2021-01-06T09:14:08+01:006 Janar, 2021 9:14|Kategoritë: Bota, Përreth|

Stresi, ankthi dhe vetmia janë rritur në mesin e njerëzve që punojnë, sipas një sondazhi të ri, nën vazhdimësinë e pandemisë së koronavirusit. Më shumë se gjysma e të rriturve që p ...

Lojërat Olimpike Tokio 2020, të cilat janë shtyrë do të kushtojnë 15.4 miliardë dollarë

2020-12-22T14:48:39+01:0022 Dhjetor, 2020 14:44|Kategoritë: Bota, Përreth|

Komiteti Organizativ Olimpik Tokio 2020 raportoi sot, se buxheti për lojërat e ardhshme arrin në 15.4 miliardë dollarë, duke përfshirë kostot e shtyrjes dhe masat shtesë që po mer ...

Vaksinimi në Bashkimin Europian do të fillojë nga 27 dhjetori

2020-12-17T15:30:36+01:0017 Dhjetor, 2020 15:30|Kategoritë: BE, Përreth|

Vendet e Bashkimit Europian do të fillojnë të vaksinojnë njerëzit kundër koronavirusit nga 27 dhjetori, tha sot presidentja e Komisionin Europian, Ursula von der Leyen. “Më 27, 28 ...

Britania, vendi i parë që miraton vaksinën e Pfizer / BioNTech, nisë vaksinimi javën e ardhshme

2020-12-02T11:05:53+01:002 Dhjetor, 2020 11:05|Kategoritë: BE, Përreth|

Britani është bërë vendi i parë që lejon përdorimin e vaksinës anti-covid të Pfizer dhe BioNTech, pasi iu dha autorizimi i përkohshëm për përdorim urgjent, njoftuan kompanitë. Kjo ...

Gjermania kërkon marrëveshje me BE për të mbajtur mbyllur vendpushimet e skive deri në janar

2020-11-26T11:27:32+01:0026 Nëntor, 2020 13:25|Kategoritë: BE, Përreth|

Gjermania po kërkon një marrëveshje me vendet e Bashkimit Europian për të mbajtur vendpushimet e skive të mbyllura deri në fillim të janarit, në një përpjekje për të frenuar përhap ...