Aftësitë e kërkuara nga punonjësit ndërkohë që punojnë nga shtëpia

2021-02-17T11:17:27+01:0019 February, 2021 15:15|Categories: Kompani, Para|

Me më shumë njerëz që sot punojnë nga shtëpia, shumë punëdhënës kanë intensifikuar ofertat e tyre e-learning për të ndihmuar punonjësit të mësojë, të rriten dhe t’u përshtaten mëny ...

COVID-19, sa kanë fituar 10 miliarderët më të pasur në botë?

2021-02-03T09:50:33+01:003 February, 2021 15:49|Categories: Investime, Para|

Virusi i pabarazisë – e cilëson COVID-19, Oxfam, organizata e angazhuar në luftën kundër pabarazisë, me rastin e hapjes së punimeve të World Economic Forum në Davos (25 – 29 janar) ...

Facebook kapërcen pritshmëritë, të ardhurat rriten 33%. Por 2021, i paqartë

2021-01-29T11:12:18+01:0029 January, 2021 15:10|Categories: Kompani, Para|

Pavarësisht tremujorit rekord, grupi i rrjeteve sociale i frikësohet kërcënimit nga Apple   Ashtu si shumë kompani të mëdha teknologjike (Big Tech), Facebook e mbylli tremujor ...

Të pasurit e Shqipërisë çojnë 8% të buxhetit të tyre në udhëtime

2021-01-05T16:20:35+01:005 January, 2021 15:26|Categories: Investime, Udhëtime|

Në shekullin ku jetojmë udhëtimet gjithnjë e më shumë po marrin dimensionin e argëtimit, më shumë se sa një domosdoshmëri për të kryer nevoja themelore të jetesës. Në vijim të kët ...

Unilever eksperimenton javën e punës me 4 ditë (pa shkurtim page)

2020-12-03T11:42:29+01:004 December, 2020 15:40|Categories: Kompani, Para|

Katër ditë pune në javë dhe pagë, sa për pesë. Ky është projekti eksperimental i njoftuar nga Unilever, gjiganti i markave si Lipton dhe Dove, për 81 punonjësit neozelandezë. “Në v ...

Pasuria e miliarderëve në të gjithë botën kap rekorde në kohë pandemie

2020-10-15T14:29:22+02:0015 October, 2020 14:29|Categories: Bota, Para|

Pasuria totale e miliarderëve arriti, për herë të parë në histori, 10,2 trilionë dollarë në fund të korrikut 2020, duke prekur maja të reja dhe duke kapërcyer rekordin e mëparshëm ...

Paga minimale 30,000 lekë, ekonomia sinjalizon të kundërtën, tkurren “milionerët”

2020-03-06T16:08:46+01:006 March, 2020 11:05|Categories: Komunitet, Lajme, Para|

Produktiviteti në ekonominë shqiptare nuk po shfaq shenja përmirësimi. Shihet se, numri i personave që paguajnë sigurime me pagë minimale është rritur në tremujorin e tretë të vit ...

Ja të gjitha llogaritë bankare ku mund të kontribuoni vullnetarisht për tërmetin

2019-12-02T14:54:11+01:002 December, 2019 14:54|Categories: Para|

Lidhur me fatkeqësinë natyrore, AKEP bën me dije se  ju mund të dhuroni duke përdorur një kartë krediti ose debiti në çdo bankë drejt llogarisë së Ministrisë së Financave dhe Ekono ...

Go to Top