About Editor Shqip

This author has not yet filled in any details.
So far Editor Shqip has created 536 blog entries.

Makinat luksoze, hyjnë në fuqi rregullat e reja, do paguajnë 19 milionë lekë më shumë taksa

2018-05-15T10:29:03+00:0015 Maj, 2018 10:29|Kategoritë: Para, Taksa|

Makinat e luksit me kapacitet 6+1, që kushtojnë më shumë se 5 milionë lekë, nuk do të mund të shpëtojnë dot taksës së luksit. Ka hyrë në fuqi udhëzimi i Ministrisë së Financave dhe ...

40% e shqiptarëve flasin një gjuhë të huaj; trajnimet i bëjnë ata me shkollë të lartë

2018-05-11T11:25:57+00:0011 Maj, 2018 11:25|Kategoritë: Lajme, Sociale|

Dijet nuk kanë fund dhe kjo është më shumë e vërtetë për ata që kanë mbaruar arsimin e lartë. INSTAT ka publikuar për herë të parë  rezultatet e Anketës së Arsimit të të Rriturve 2 ...

Juventus fiton Kupën e Italisë, Milani ia jep me duart e veta

2018-05-10T15:36:50+00:0010 Maj, 2018 15:36|Kategoritë: Futboll, Sport|

Asnjë tifoz juventin nuk do ta kishte menduar që faktori kryesor në fitimin e Kupës së Italisë do të ishte pikërisht Milani. Dy gafa të Donnarumma-s dhe një autogol i Kalinic-it i ...

Ramos nga ferri në parajsë, Sevilla ‘shuplakë’ Real Madridit

2018-05-10T15:26:51+00:0010 Maj, 2018 15:26|Kategoritë: Futboll, Sport|

Sevilla zhvilloi një ndeshje të madhe në “Ramón Sánchez Pizjuán” duke mposhtur me rezultatin e pastër 3-2 Real Madridin, që shënoi golin e nderit vetëm në minutat e fundit. Zidane ...

Dokument i rrallë/ Kur Sigurimi i Shtetit përgjonte edhe fëmijët

2018-05-11T10:09:46+00:0010 Maj, 2018 15:15|Kategoritë: Histori, Për t'u treguar|

Në mars të vitit 1957, një grup fëmijësh në Korçë u përndoqën nga organet e Partisë. Arsyeja? Bojskautizmi… disa e ngatërronin me boksin ndërsa të tjerë e konsideronin veprimtari ...

Shqipëria, ndër vendet me nivelin më të lartë të mbetjeve plastike në Europë

2018-05-10T15:06:41+00:0010 Maj, 2018 15:06|Kategoritë: Çështje, Komunitet|

Mbetjet plastike janë një ndër problematikat më shqetësuese në të gjithë botën. Pavarësisht përpjekjeve, përsëri përdorimi i plastikës dhe gjenerimi i mbetjeve prej saj është shumë ...